Energetika

Maloprodajne cene električne energije za gospodinjstva lani višje

Direktorat za energijo je objavil analizo cen električne energije gospodinjskih odjemalcev glede na izbranega dobavitelja za leto 2012.
Maloprodajne cene električne energije za gospodinjstva lani višje

Namen analize cen električne energije gospodinjskih odjemalcev v Sloveniji v letu 2012 je transparentno prikazati stroške mesečnega računa za električno energijo karakterističnih porabnikov električne energije po vseh dobaviteljih na trgu električne energije v Sloveniji. Odjemalci tako lahko v analizi preko prikazanih skupin odjema prepoznajo svoje karakteristike porabe električne energije in primerjajo osnovne ponudbe dobaviteljev.

V poročilu so prikazani stroški mesečnega računa za električno energijo karakterističnih porabnikov po vseh dobaviteljih na trgu električne energije v Sloveniji konec leta 2011 in 2012. Poročilo ugotavlja, da je končna maloprodajna cena električne energije na nacionalnem nivoju za povprečnega slovenskega odjemalca na dvotarifnem merjenju konec leta 2012 znašala 148,62 evra/MWh in je bila za 4,1 odstotka višja kot leto prej, medtem ko je bil povprečni odjemalec na enotarifnem merjenju obremenjen z 169,59 evra na MWh porabljene električne energije, kar je 3,5 odstotka več kot konec leta 2011.

Poraba električne energije vseh odjemalcev gospodinjskega odjema je v letu 2012 znašala 3170 GWh, kar je dober odstotek manj kot leta 2011. Slovenski gospodinjski odjemalec je v letu 2012 v povprečju porabil 3872 kWh električne energije, kar znaša v povprečju 10,6 kWh na dan.

GEN-I lani najcenejši dobavitelj električne energije

V letu 2012 so tarifne postavke za dobavo električne energije povišali dobavitelji Elektro Maribor Energija Plus, Elektro Gorenjska Prodaja, E3, Petrol in Petrol Energetika. Cene dobave energije so se zvišale v rangu od štiri do 15 odstotkov za odjemalce na enotarifnem merjenju in v rangu od osem do 21 odstotkov za odjemalce na dvotarifnem merjenju. Dobavitelji Elektro Celje Energija, Elektro Energija in GEN-I pa v letu 2012 niso spreminjali cen dobave energije, ki so tako ostale na ravni iz konca leta 2011.

Rezultati analize cen električne energije kažejo, da je bil konec leta 2012 najcenejši dobavitelj v vseh segmentih odjema električne energije GEN-I. Za povprečnega odjemalca na dvotarifnem merjenju je bil pri ceni dobave energije (vključno z nadomestilom dobavitelja) cenejši do 26,7 odstotka, v končnem mesečnem znesku računa pa do 13,3 odstotka od ostalih dobaviteljev. Povprečni slovenski porabnik na najbolj zastopanem segmentu odjema (II. stopnja dvotarifno merjenje), na III. stopnji dvotarifnega merjenja ter povprečni slovenski odjemalec na dvotarifnem merjenju (z dnevno porabo 11,2 kWh) je v letu 2012 najvišji znesek mesečnega računa plačeval pri dobavitelju Elektro Energija. Najdražji dobavitelj za manjše porabnike na I. stopnji enotarifnega merjenja je bil konec leta 2012 dobavitelj E3, na I. stopnji dvotarifnega merjenja pa Elektro Energija. Najdražji dobavitelj za povprečnega odjemalca na II. in III. stopnji enotarifnega merjenja ter za povprečnega odjemalca na enotarifnem merjenju je bil konec leta 2012 dobavitelj Elektro Maribor Energija Plus. Najdražji za velike nadstandardne odjemalce na IV. stopnji (enotarifno in dvotarifno merjenje) pa je bil konec leta 2012 dobavitelj E3.

Oba elementa, katerih določanje cen se določa prosto na trgu in je v pristojnosti dobaviteljev (cena za dobavo energije in stroški nadomestila dobavitelja) na nacionalnem nivoju v letu 2012 za povprečnega slovenskega odjemalca na dvotarifnem merjenju predstavljata skupaj 48,3 odstotka končne cene računa za električno energijo.

Poročilo kaže še, da je v letu 2012 dobavitelja zamenjalo rekordnih 48.794 odjemalcev gospodinjskega odjema, kar je 46 odstotkov več kot leta 2011 in največ od odprtja trga leta 2007. Povprečni slovenski odjemalec na enotarifnem merjenju bi ob zamenjavi dobavitelja v letu 2012 lahko mesečno prihranil do 5,54 evra, prihranek na letnem nivoju pa bi znašal največ 64,20 evra. Povprečni slovenski odjemalec na dvotarifnem merjenju pa bi ob zamenjavi dobavitelja v letu 2012 lahko mesečno prihranil do 7,06 evra, prihranek na letnem nivoju pa bi znašal največ 83,18 evra. (pb)

Več na: www.energetika-portal.si

Polona Bahun
O avtorju