Ministrstvo za infrastrukturo objavilo statistiko strukture cen električne energije za drugo trimesečje 2020.
Maloprodajna cena električne energije za povprečnega gospodinjskega odjemalca se je v obdobju enega leta znižala za 17 odstotkov, za povprečnega negospodinjskega odjemalca pa je bila višja za štiri odstotke, kažejo statistični podatki, ki jih je za drugo trimesečje letošnjega leta objavilo Ministrstvo za infrastrukturo. Tržna postavka cene za električno energijo je bila v obdobju enega leta za gospodinjstva v povprečju višja za pet, za negospodinjske porabnike pa za devet odstotkov.
Gospodinjski odjem
Maloprodajna cena za povprečnega gospodinjskega odjemalca na nacionalnem nivoju je v drugem trimesečju 2020 znašala 134,1 evra/MWh, kar je sedem odstotkov manj od maloprodajne cene v prvem trimesečju letošnjega leta, v obdobju enega leta (drugo trimesečje 2020 v primerjavi z drugim trimesečjem 2019) pa se je maloprodajna cena za povprečnega gospodinjskega porabnika znižala za 17 odstotkov, kar je posledica ukrepov vlade in Agencije za energijo za blaženje socialnih in gospodarskih posledic širjenja virusa COVID-19, ki so veljali od 1. marca do 31. maja 2020.
Postavka dobava energije kot tržna kategorija v pristojnosti določanja dobaviteljev je v obravnavanem obdobju za povprečnega gospodinjskega odjemalca znašala 59,6 evra/MWh (brez DDV) in se je v obdobju enega leta povišala v povprečju za pet odstotkov. Omrežnina za uporabo elektroenergetskega sistema, ki je regulativno določena za celotno področje države, je znašala 40,6 evra/MWh (brez DDV) in se je znižala za četrtino. Omrežnina je bila v tem četrtletju toliko nižja zaradi ukrepa začasnega nezaračunavanja tarifne postavke omrežnine za priključno moč za gospodinjske odjemalce v aprilu in maju. Zaračunane dajatve za namene energetike so znašale 6,7 evra/MWh in so se v obdobju enega leta zaradi ukrepa začasne oprostitve plačevanja prispevka OVE in SPTE znižale za 64 odstotkov. Trošarina je znašala 3,05 evra/MWh in se v obdobju enega leta ni spreminjala.
V strukturi maloprodajne cene za povprečnega gospodinjskega odjemalca je delež postavke energija znašal 44,4 odstotka, omrežnine 30,3 odstotka, dajatev v energetiki pet odstotkov, trošarine 2,3 odstotka, davek na dodano vrednost pa 18 odstotkov končne maloprodajne cene.
Negospodinjski odjem
Maloprodajna cena za povprečnega negospodinjskega odjemalca je znašala 104,7 evra/MWh in je bila za odstotek nižja od maloprodajne cene v prvem trimesečju leta. V obdobju enega leta se je za povprečnega negospodinjskega porabnika povišala za štiri odstotke. Zaradi ukrepa oprostitve plačevanja tarifne postavke omrežnine za priključno moč in prispevka OVE in SPTE za odjem na nizki napetosti brez merjenja moči je bila za odjemalce skupine IA (letna poraba pod 20 MWh) za sedem odstotkov nižja od cene v prvem trimesečju, gledano na letnem nivoju pa nižja za 16 odstotkov. Za ostale skupine negospodinjskih odjemalcev so maloprodajne cene ostale na podobni ravni kot v prejšnjem trimesečju.
Postavka dobava energije je za povprečnega negospodinjskega odjemalca znašala 57,1 evra/MWh (brez DDV) in se je v obdobju enega leta povišala v povprečju za devet odstotkov. Regulirana omrežnina za uporabo elektroenergetskega sistema, ki je znašala 17 evrov/MWh, se je v opazovanem obdobju enega leta znižala za štiri odstotke. Dajatve za namene energetike so znašale 9,1 evra/MWh (brez DDV) in so se v obdobju enega leta v povprečju znižale za pet odstotkov. Povprečnemu negospodinjskemu odjemalcu je bila zaračunana trošarina v višini 2,5 evra/MWh.
Delež postavke za dobavo energije je znašal 66,5 odstotka, omrežnine 19,9 odstotka, dajatve v energetiki so znašale 10,6 odstotka, trošarine pa tri odstotke cene brez vključenega DDV.