Energetika

Med »carji« energetske učinkovitosti tudi Geosonda

V izboru »Modre prakse energetske učinkovitosti 2013« so včeraj najvišje priznanje podelili Steklarni Hrastnik.
Med »carji« energetske učinkovitosti tudi Geosonda

To priznanje je bilo podeljeno v Grand Hotelu Bernardin, in sicer za izkoriščanje odpadne toplote dimnih plinov.

Sedem članska izborna komisija je nagradila iznajdljivost izkoriščanja odpadne toplote dimnih plinov za ogrevanje vode, s katero bo Steklarna Hrastnik letno prihranila 50.000 evrov. V finalni izbor sta se izmed 22 prijavljenih praks uvrstili še podjetji M Sora z ECO-S inovativno izolacijsko oblogo in Geosonda z modro prakso Večnamenska raba energije podtalnice v športnem objektu.

Nagrajenci so med drugim povedali

Po besedah Romana Tuška v Steklarni Hrastnik neprestano iščejo možnosti učinkovite rabe energije in možnosti varčevanja z energijo. S to konkretno modro prakso bodo letno zmanjšali emisije CO2 za več kot 1.000  ton, prihranek zemeljskega plina pa bo prek 130.000 Sm3.

Kot je dejala Barbara Šubic iz M Sore, vodja projekta pridobitve nepovratnih sredstev za inovacijo na razpisu ECO Innovation, jim je uspešna prijava na evropski razpis prinesla prepoznavnost in olajšala vstop na tuje trge.

Božo Dukić iz Geosonde pa je povedal, da so z energijo podzemne vode uredili ogrevanje prostorov in zasneževanje skakalnice, ki jo za trening uporabljajo slovenski najboljši skakalci, med njimi tudi Robert Kranjec. Izvedeni projekt je prvi tovrsten projekt na svetu.

Izbor v okviru Projekta 310

Priznanja za Modre prakse, ki jih v okviru Projekta 310 organizira podjetje Tiko Pro v sodelovanju s partnerji, so najboljšim podelili Kristina Kočet, Tiko Pro, Igor Podbelšek, Elektro Energija in Mateja Kegel Kozlevčar, Energetika.net.

Izborna komisija, v kateri so poleg naštetih sodelovali še Milan Ziherl, EKO Sklad, dr. Ignacijo Biluš, Fakulteta za strojništvo Univerze v Mariboru, Aleksandra Brank, Bisnode in mag. Edita Krajnović, Mediade, je kot elemente odločanja izpostavila okoljsko (energetsko) učinkovitost, prenosljivost prakse, inovativnost, gospodarski vpliv in  širši družbeni pomen in doseg prakse.

Geosondin projekt prvi tovrsten na svetu   

Podjetje Geosonda iz Kranja se je z modro prakso »Večnamenska raba energije podtalnice v športnem objektu« prebilo v sam svetovni vrh na tem področju. Izvedeni projekt je hkrati izhodišče za pripravo projektov za športne objekte v Planici, kjer je Geosonda že izvedla raziskovalno vrtino. Pri tem se je potrdila možnost učinkovite rabe energije z rabo trajnega energetskega vira (energija podzemne vode).

Kot pojasnjujejo v Geosondi, so za ogrevanje predvideli talno ogrevanje celotnega objekta s toplotno črpalko z rabo energije podzemne vode (voda iz vrtine), v času zasneževanja skakalnice pa dovod ohlajene vode v rezervoarje, od koder se je ta voda odvzemala za zasneževanje. Upoštevajoč poznavanje delovanja toplotne črpalke in njenega odvzemanja energije podtalnici, je bil sprojektiran poseben cevovod »za ohlajeno podtalnico« od toplotne črpalke do rezervoarjev za vodo za čas obratovanja snežnega topa.  

Osnovna ideja rabe energije podtalnice  

Za čas, ko zasneževanje ne poteka, je sprojektirana ponikovalna vrtina. Osnovna ideja tega sistema je, da se temperature podtalnice (povprečna temperatura je 9 stopinj Celzija) po odvzemu temperature v toplotni črpalki zniža za 4 stopinje Celzija in se s takšno temperaturo vode polni rezervoarja snežnega topa. Ob ugodni zunanji temperaturi (primerni za zasneževanje) se voda pred zasneževanjem še dodatno ohlajuje za 2 stopinji Celzija. Zaradi talnega ogrevanja, ki potrebuje maksimalno temperaturo 30 stopinj Celzija, se varčuje z energijo za potrebe ogrevanja in zmanjšuje potrebo po električni energiji za potrebe priprave vode za zasneževanje.  

Tovrstni sistem URE že v obratovanju  

Celoten inovativen in učinkovit projekt v športnem objektu Bauhnek je bil deloma financiran iz pridobljenih nepovratnih sredstev za športne aktivnosti, velik vložek pa so s prostovoljnim delom na projektu prispevali tudi člani športnega društva in vodja centra, Ivo Zupan. V tem športnem centru v Kranju se kalijo in dozorevajo skoraj vsi slovenski aktivni skakalci na svetovni sceni. Tudi Robert Kranjec je za osvojitev svojega naslova treniral na tem objektu.  

Celoten sistem učinkovite rabe energije podtalnice je preizkušen in v celoti deluje. Celoten sistem ogrevanja je mogoče spremljati z ustreznimi merilnimi instrumenti, dokumentirana pa je tudi poraba električne energije, razvidna s tekočih računov. Projekt rabe energije podtalnice je bil v celoti zaključen v letu 2012 in je v polni obratovalni funkciji, pojasnjujejo v Geosondi. (mj)