Minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec izpostavlja, da zmanjšanje energetske uvozne odvisnosti glede električne energije ni možno brez drugega bloka JEK.
Med včerajšnjim obiskom ameriškega državnega sekretarja Michaela Pompea v Sloveniji so bila v ospredju pogovorov tudi nekatera aktualna energetska vprašanja, povezana z gradnjo drugega jedrskega bloka v Krškem in oskrbo s plinom. Tematskega pogovora z uglednim gostom iz ZDA
o možnostih za poglobitev sodelovanja na infrastrukturnem in energetskem področju so se poleg ministra za infrastrukturo udeležili tudi vodilni možje iz ključnih energetskih podjetij. Kot je v osrednji večerni informativni televizijski oddaji povedal minister Jernej Vrtovec, je beseda tekla o strateških interesih obeh držav na omenjenih področjih, pri čemer je bilo izpostavljeno, da je Slovenija že in bo tudi še naprej jedrska država. V zvezi s prihodnostjo uporabe jedrske energije po njegovih besedah ta hip potekajo ključni koraki do končne odločitve o začetku gradnje drugega bloka v Krškem, pri čemer pa je treba še marsikaj postoriti. Predvsem gre za zgraditev odlagališča za nizko in srednje radioaktivne odpadke v Vrbini, kjer se čaka na okoljevarstveno dovoljenje in sprejetje sklepa o podaljšanju obratovanja sedanje nuklearke ter nato tudi za sprejem dokončne odločitve glede JEK2, ki jo je vlada sicer že uvrstila na seznam pomembnih energetskih projektov. Kot je še dajal ministre Vrtovec, si ja vlada zadala tudi nalogo doseganja energetske neodvisnost na področju zagotavljanja električne energije, ki pa je brez drugega bloka ne bo mogoče doseči. V zvezi z izborom tehnologije za novi blok je minister odgovoril, da je ameriška tehnologija že zdaj prisotna v Krškem ter da nuklearka zelo dobro sodeluje z Westinghousem, pri čemer gre za varno in zanesljivo tehnologijo, ki je tako zagotovo tudi ena od možnosti, a kot rečeno, smo do te točke sprejemanja odločitev še daleč.
Zanimiv je bil tudi odgovor na vprašanje o nadaljnjih korakih na področju energetike, pri čemer je minister Vrtovec dejal, da so ti tesno povezani z energetsko neodvisnostjo, pri čemer bo treba izrabiti vse razpoložljive vire, med njimi tudi vodno in vetrno energijo, ter ob tem hkrati okoljevarstvenike in druge iniciative pozval, naj zaveze o razogljičenju družbe ne ovirajo s proceduralnimi postopki.
Jernej Vrtovec je tudi povedal, da je interes Slovenije glede zagotavljanja oskrbe s plinom čim večja diverzifikacija virov, k čemur naj bi prispeval tudi terminal LNG na Krku.
E-novice
Dvakrat na teden v svoj e-nabiralnik prejmite novosti iz
področja elektrogospodarstva.
Prijavi se
Naročite revijo
Na leto izide 6 številk revije. Cena posamezne številke je 5 EUR, celoletna naročnina pa znaša 30 EUR + DDV.
Naroči revijo