Energetika

Med razvojnimi programi tudi projekt Timepac - ocenjevanje energetske učinkovitosti

V projektu, katerega vrednost je ocenjena na nekaj manj kot dva milijona evrov, sodeluje petnajst partnerjev iz Avstrije, Hrvaške, Cipra, Italije, Slovenije in Španije. 

Med razvojnimi programi tudi projekt Timepac - ocenjevanje energetske učinkovitosti

Vlada je v veljavni Načrt razvojnih programov za obdobje 2022-2025 uvrstila tudi projekt  Timepac - ocenjevanje energetske učinkovitosti. Omenjeni projekt bo prispeval k izboljšanju obstoječih postopkov energetskega certificiranja stavb, pri čemer je predviden metodološki razvoj iz enotnega, statičnega certificiranja v bolj celovit in dinamičen pristop. V okviru projekta naj bi med drugim potrdili izvedljivost kombiniranja različnih baz podatkov, s čimer naj bi bilo  certificiranje stavb bolj učinkovito in zanesljivo. Tako naj bi pri certificiranju stavb upoštevali podatke, pridobljene v celotnem postopku certificiranja energetske učinkovitosti, od začetka postopka pridobivanja pa vse do shranjevanja in analiziranja izkoriščanja ter ves življenjski cikel stavbe, od načrtovanja do gradnje in obratovanja, stavbe, kot del grajenega okolja, povezane z distribucijskimi in transportnimi omrežji energije in stavbe kot dinamične celote, ki se skozi čas nenehno spreminjajo.

Vsebine projekta so vezane tudi na spremembe, ki jih je treba narediti skladno s prenosom Direktive o energetski učinkovitosti stavb. Rezultati projekta bodo uporabljeni za usposabljanje in nadaljnje izobraževanje strokovnjakov. Skladno s Sporazumom o nepovratnih sredstvih znaša vrednost celotnega slovenskega deleža v projektu nekaj več kot 143 tisoč evrov, celotna vrednost projekta pa je ocenjena na skoraj milijon 997 tisoč evrov.

Brane Janjič
O avtorju