Evropska komisija je ta sredstva danes namenila v okviru drugega razpisa t. i. programa NER 300, in sicer 19 projektom.
Kot pojasnjuje predstavništvo EK v Sloveniji, sredstva za NER 300 prihajajo od prihodkov od prodaje dovolilnic v okviru sheme EU za trgovanje z izpusti toplogrednih plinov.
Onesnaževalci so tako gonilna sila razvoja novih nizkoogljičnih pobud. Izbrani projekti pokrivajo širok spekter tehnologij - bioenergijo, koncentrirano sočno energijo, termalno energijo, fotovoltaiko, vetrno energijo, energijo oceanov, pametna omrežja in prvič tudi tehnologijo zajemanja ter shranjevanja ogljika (CCS).
Iz OVE naj bi letno dosegli skoraj 8 TWh
Izbrani projekti bodo povečali letno proizvodnjo EU iz obnovljivih virov energije za skoraj 8 TWh. To ustreza skupni letni porabi električne energije Cipra in Malte. Projekt zajemanja in shranjevanja ogljika (CCS) bo zajel 1,8 milijona ton CO2 letno, kar je enako, kot če bi s cest umaknili več kot milijon avtomobilov. Skupaj z 20 projekti iz prvega razpisa bo ustvarjenih več tisoč delovnih mest. Tokrat izbranih 19 projektov bo gostilo 12 držav: Hrvaška, Ciper, Danska, Estonija, Francija, Irska, Italija, Latvija, Portugalska, Španija, Švedska in Velika Britanija.
Evropska komisija je v svojem nedavno sprejetem sporočilu za naslovom »Okvir podnebne in energetske politike za obdobje od 2020 do 2030«, omenila možnost razširitve programa NER 300. O teh vprašanjih trenutno poteka javno posvetovanje, so med drugim še sporočili iz predstavništva EK v Sloveniji. (mj)