Ministrstvo za kmetijstvo in okolje se je odzvalo na ponovni opomin Evropske komisije zaradi slabe kakovosti zraka.
Evropska komisija je Slovenijo namreč pretekli teden seznanila s postopki zoper 16 držav članic, ki kršijo evropsko zakonodajo s stalno visokimi stopnjami delcev PM10. Med njimi je tudi Slovenija. V skladu z zakonodajo EU morajo države članice sprejeti vse potrebne ukrepe za izboljšanje kakovosti zraka in te informacije zagotoviti v načrtih za kakovost zraka. Če tega ne storijo, se zoper njih pravno ukrepa. Slovenija je pred tem komisiji že poslala drugo vmesno poročanje o doslej opravljenih aktivnostih za odpravo kršitve, ministrstvo za kmetijstvo in okolje pa intenzivno dela na odpravi kršitve.
Kot pojasnjujejo, so v tem mesecu dali v javno obravnavo kar štiri Odloke o načrtu za kakovost zraka na območju, in sicer za mestne občine Celje, Novo mesto, Murska Sobota in Kranj. Gre za območja občin, na katerih so prekoračene dnevne mejne vrednosti ravni PM10 v zraku. Namen načrtov za kakovost zraka je z ukrepi zagotoviti skladnost z mejnimi vrednostmi iz Uredbe o kakovosti zunanjega zraka. Prav tako so na ministrstvu pred tednom dni dokončali besedilo odloka za območje mestne občine Ljubljana. Na njegovi osnovi bo MOL predlog načrta v nekaj tednih dopolnilo, nato pa bo delovna skupina na skupnem sestanku s predstavniki mesta pripravila osnutek odloka za javno obravnavo. Predlog odloka pa so poslali tudi že mestni občini Maribor.
Odloki vsebujejo približno 40 ukrepov, ki so razvrščeni v tri skupine: na ukrepe na področju spodbujanja učinkovite rabe energije in obnovljivih virov energije, ukrepe na področju prometa in ukrepe na drugih področjih. Vsi pa bodo bistveno prispevali k zmanjšanju onesnaževanja zraka z delci PM10.
Učinki izvajanja ukrepov se bodo določali v okviru programa, ki ga bo pripravila in izvajala Agencija RS za okolje. Na podlagi teh rezultatov bodo do konca leta 2015 pripravljeni predlogi za dopolnitev ukrepov. Predvsem pa bo na podlagi strokovnih osnov mogoče natančneje določiti obseg in intenzivnost izvajanja ukrepov, potrebnih za zadostitev skladnosti z mejnimi vrednostmi, če do takrat še ne bodo dosežene. Na podlagi strokovnih osnov iz programa za spremljanje učinkov izvajanja in analizo vzrokov onesnaženosti bo pri novelaciji odloka v skladu z načelom sorazmernosti upoštevana tudi možnost zaostritve mejnih emisijskih vrednosti za industrijske onesnaževalce.
Ministrstvo sicer komisijo vsake tri mesece, preko poročil o napredku pri pripravi načrtov za kakovost zraka, seznanja o aktivnostih, ki se izvajajo. Komisija je s tem obveščena o velikem napredku Slovenije, ki je bil v preteklih mesecih narejen na področju kakovosti zraka, zato na ministrstvu pričakujejo, da bi lahko dosežen napredek v zadnjih mesecih vplival na rezultat postopkov komisije. (pb)