Od lanskega julija, ko je podjetje GEN energija v Vrbini pri Krškem odprlo Informacijsko središče GEN in z njim javnosti predstavila tudi interaktivno in multimedijsko središče Svet energije, se tam vseskozi nekaj dogaja. Samo v enem letu delovanja si je »potovanje« v svet energije in energetike ogledalo več kot 8500 obiskovalcev, in to brezplačno. V Svetu energije je svoj prostor našel tudi projekt Mladi v svetu energije, ki je nadgradnja nacionalnega projekta Energetsko varčna šola.
Dolgoročni nacionalni projekt Energetsko varčna šola, ki je na pobudo skupine GEN potekal od leta 2008, so v šolskem letu 2011/12 prenovili in nadgradili ter mu nadeli novo ime: Mladi v svetu energije. Namen prenovljenega projekta je ozaveščanje tako učencev in dijakov kot tudi učiteljev in profesorjev o trajnostnih virih energije, načinih proizvodnje električne energije, oskrbi z električno energijo in njeni rabi, o ukrepih za učinkovito rabo energije ter prihodnosti oskrbe z električno energijo v Sloveniji in svetu. O projektu smo se pogovarjali z Garsio Kosincem iz podjetja GEN energija, ki je strokovni sodelavec v Svetu energije, po izobrazbi profesor fizike in tehnike.
Kako bi bralcem predstavili projekt Mladi v svetu energije?
»Projekt Mladi v svetu energije smo zasnovali v šolskem letu 2011/2012, kot nadgradnjo našega predhodnega projekta Energetsko varčna šola. Na nagradni natečaj smo povabili dve starostni skupini. Mlajši (učenci prve in druge triade OŠ) so razmišljali na temo trajnostnih virov energije, starejši (učenci tretje triade OŠ in dijaki SŠ) pa na temo rabe električne energije[GK1] . Naloga mladih je bila, da so raziskovali na razpisane teme in izdelali različne končne izdelke, kot so na primer plakati, fotografije, foto stripi, video posnetki, PPT predstavitve in drugo. V starejši skupini so tudi izvajali ozaveščevalne akcije v razredu, šoli, lokalni skupnosti ali v širšem okolju. Na razpis se je prijavilo okoli 40 osnovnih in srednjih šol, tudi socialno-varstvena centra in center obšolskih dejavnosti. Sredi junija smo v naših prostorih pripravili tudi zaključek projekta, kjer smo skupaj z mentorji in mladimi predstavili sedem najboljših izdelkov. Te je iz obeh starostnih skupin izbrala strokovna tričlanska komisija.
Se prijavljajo šole iz vse Slovenije?
»Tako je. Izdelke smo prejemali praktično iz vseh koncev Slovenije. Moram pa dodati, da se opazi večjo iniciativnost določenih slovenskih šol, ki se na naš projekt prijavljajo že od samega začetka. Prav tako je vidna razlika med kvaliteto izdelkov, ki pa je seveda odvisna od mentorjev, ki učence pripravijo na delo.«
So posredni cilji projekta tudi povabilo k šolanju energetskih poklicev?
»Ja, seveda. To je tudi poslanstvo GEN energije in z njim Sveta energije. Skozi projekt mlade neposredno spodbujamo k razmišljanju o energiji in energetiki, posredno pa jih navdušujemo za naravoslovje in z njim povezane študije kot so elektrotehnika, strojništvo, energetika, fizika, kemija in drugo.«
Sodelujete tudi z Ekošolo?
»Da, projekt smo že drugo leto zapored izvedli s partnerjem Ekošolo. Program Ekošola je mednarodno uveljavljen program celostne okoljske vzgoje in izobraževanja, namenjen spodbujanju in večanju ozaveščenosti o trajnostnem razvoju med otroki.
Na kakšen način pa sodelujete?
»S pomočjo Ekošole se lažje povežemo z mentorji in učenci in jim posredujemo znanje in ideje. Veseli smo, da smo poleg omenjenega projekta kar trikrat v tem letu v Informacijskem središču GEN organizirali predavanja in srečanja eko koordinatorjev. Ob tej priložnosti so naši strokovnjaki izvedli predavanja na različne teme vezane za energetiko, popeljali smo jih tudi skozi Svet energije. Odziv je bil več kot odličen, mentorji so bili zadovoljni, saj so dobili mnogo novih idej in znanj, ki jih bodo aplicirali v praksi.«
Osnova projekta je šolski natečaj. Kako pa poteka?
»V lanskem letu smo prvo predstavitev projekta izvedli na srečanju eko koordinatorjev, oktobra 2011, na Brdu pri Kranju. Tam smo tudi preverili zanimanje mentorjev in pri pripravi natečaja upoštevali njihove želje. Razpisno dokumentacijo smo objavili decembra, natečaj pa smo imeli odprt do sredine maja, torej nekje 5 mesecev. Na spletni strani projekta (www.mladi-svet-energije.si) in preko Ekošole smo vseskozi objavljali različna gradiva, učne liste in povezave na temo energije in električne energije, ki so bile mentorjem v pomoč in osnova pri delu z učenci. Od tu so lahko črpali dodatne strokovne informacije, vseskozi pa smo jih vabili na ogled našega centra, slednje je izkoristilo kar nekaj šol. Natečaj se je zaključil s strokovnim ocenjevanje treh žirantov, med njimi sta bila poleg mene tudi Ivana Tršelič iz Fakultete za energetiko in Gregor Cerar, nacionalni koordinator programa Ekošola kot način življenja. Kot sem že omenil, smo projekt slavnostno zaključili s prireditvijo, predstavitvijo izdelkov in odprto razstavo.«
Vladimir Habjan
Nadaljevanje preberite v tiskani izdaji Našega stika, ki bo izšla konec julija.