Na Ministrstvu za okolje in prostor je 29. marca potekala ustanovna seja Sveta ministra za okolje in prostor za sodelovanje z nevladnimi organizacijami (NVO).
Po pojasnilu Ministrstva za okolje in prostor posvetovalni svet ministra Simona Zajca sestavlja 10 predstavnikov nevladnih organizacij s področja okolja in prostora, ki jih izbrala krovna mreža slovenskih NVO (CNVOS).
Kot je na ustanovni seji poudaril minister Simon Zajc, želi nadaljevati dobro prakso odličnega sodelovanja s predstavniki NVO, ki so pomemben tvoren partner pri snovanju zakonodajnih in drugih rešitev, saj je pomembno, da dialog teče. Po njegovem mnenju je za dobro sodelovanje pomembno, da so nevladnice in nevladniki vključeni v delovne procese MOP na področju zaščite okolja in narave ter prostorskih rešitev že ob sprejemanju zakonskih in drugih ukrepov.
Predstavniki nevladnih organizacij so pozdravili odločitev ministra, da želi nadaljevati s takšnim načinom sodelovanja, saj so najboljše rešitve vedno oblikovane pri širšem sodelovanju različnih deležnikov. Predstavniki MOP in NVO so se skupaj takoj lotili dela, saj je bila ravno tisti dan na dnevnem redu prenova prostorsko gradbene zakonodaje, ki je v teku.
Nevladne organizacije pomemben akter na področju okolja
Ministrstvo za okolje in prostor si že vrsto let prizadeva za krepitev dialoga z nevladnimi organizacijami. Na področju okolja so namreč NVO pomemben akter sodelovanja, saj gre za interesno povezane posameznike, ki se zavedajo svoje družbene odgovornosti. Pri tem uveljavljajo načela varstva okolja in narave ter trajnostnega razvoja na vseh ravneh političnega odločanja in delovanja.
Najpomembnejše področje delovanja okoljskih in naravovarstvenih nevladnih organizacij je vplivanje na oblikovanje politike in zakonodaje v Sloveniji, kakor tudi na ravni EU, pa tudi ozaveščanje javnosti na področju okolja in trajnostnega razvoja.