Energetika

MzI dalo soglasje k razvojnemu načrtu distribucije

Ministrstvo za infrastrukturo je dalo soglasje k Razvojnemu načrtu distribucijskega sistema električne energije 2019 - 2028.
MzI dalo soglasje k razvojnemu načrtu distribucije

Družba SODO je kot distribucijski operater električne energije za območje Slovenije konec januarja dobila soglasje Ministrstva za infrastrukturo k Razvojnemu načrtu distribucijskega sistema električne energije v Republiki Sloveniji od leta 2019 do 2028.

Razvojni načrt je pripravila družba SODO v sodelovanju s petimi distribucijskimi podjetji: Elektro Celje, Elektro Gorenjska, Elektro Ljubljana, Elektro Maribor in Elektro Primorska. Pripravljen je v dveh variantah razvoja, in sicer v osnovni in razširjeni. Za uresničitev naložb po osnovni varianti bo v desetletnem obdobju potrebnih 1,22 milijarde evrov, medtem ko bo za razširjeno varianto razvoja potrebnih 1,6 milijarde evra.

Kot je dejal Stanislav Vojsk iz družbe SODO, v  naslednjih desetih letih pričakujejo porast konične obremenitve iz 2.032 MW v letu 2018 na 2.590 MW v letu 2028. »Z upoštevanjem množične elektrifikacije prometa in ogrevanja pa bo konična obremenitev v letu 2028 znašala že 3.182 MW. Pri gradnji srednjenapetostnih in nizkonapetostnih omrežij je predvidena izvedba s podzemnimi kabli in povečanje deleža le teh na več kot 50 % distribucijskega omrežja. Na distribucijsko omrežje je bilo leta 2018 priključenih skoraj 950.000 odjemalcev, v naslednjih desetih letih pa pričakujemo, da bo število odjemalcev preseglo milijon.« 

Energijski prehod bodo omogočile nove tehnologije in storitve 

Eden od glavnih ciljev v prihodnjem obdobju je zagotovitev prehoda današnjih omrežij v napreden in funkcionalen distribucijski sistem z optimalnimi stroški in enotnim pristopom.

Precejšnja dotrajanost omrežja in nekaterih ključnih elementov, ranljivost omrežja ob naravnih ujmah, zahteve po uvajanju novih tehnologij, nudenje novih storitev za uporabnike, digitalizacija distribucijskega sistema, uvedba sistema naprednega merjenja, priključevanje razpršenih virov, priključevanje polnilnic za električna vozila in priključevanje toplotnih črpalk so dejavniki, ki bodo po besedah Stanislav Vojska v največji meri vplivali na delovanje distribucijskega operaterja in elektrodistribucijskih podjetij v naslednjem desetletnem obdobju.

Neizogibno dejstvo energijskega prehoda je potreba po zagotavljanju ustreznih kapacitet v elektrodistribucijskem omrežju, kar bodo dosegli z razširitvami in ustreznimi ojačitvami. Medtem bodo vlaganja v napredne tehnologije in inovativne rešitve pripomogle k temu, da bo vpliv energijskega prehoda na distribucijsko omrežje bolj vzdržen. Uspešnost tega bo odvisna od sposobnosti prilagajanja, obvladovanja razvoja, zagotovljenih finančnih sredstev in jasno postavljenih ciljev energetske in okolijske politike v državi.

Strukturo naložbenih vlaganj v distribuciji prikazuje priloženi graf.