Energetika

Na delu daljnovoda Cirkovce-Pince stekla elektromontažna dela

Največja investicija v infrastrukturo prenosnega omrežja v zgodovini družbe ELES je v polnem teku.

Na delu daljnovoda Cirkovce-Pince stekla elektromontažna dela

Izvajalci po celotni trasi daljnovoda nadaljujejo z izkopi gradbenih jam, deli na plitvih in globokih temeljenjih (pilotiranje) ter montažo jeklenih konstrukcij. Do začetka julija je bilo na trasi vgrajenih 121 nožnih delov daljnovodnih stebrov, od tega je bilo v celoti sestavljenih in dvignjenih že 43 daljnovodnih stebrov. Logistično izjemno zahtevna gradnja daljnovoda poteka po terminskem načrtu, napredek zahtevnih gradbenih del in montaže jeklenih konstrukcij pa na določenih odsekih že omogoča izvajanje elektromontažnih del. Tako so 12. julija na odseku med stojnimi mesti 170 in 177 v občini Ljutomer že začeli z elektromontažnimi deli, ki obsegajo razvlek vodnikov in montažo izolatorskih verig.

Spomnimo, zaradi epidemije koronavirusa je prišlo do zamika del pri izgradnji daljnovoda. Ta so bila načrtovana 1. marca lani, a so se dejansko začela s šestmesečno zamudo. Zaradi teh nepredvidenih zapletov na projektu je ELES pripravil rebalans terminskega plana izgradnje daljnovoda, ki predvideva pridobitev končnega gradbenega dovoljenja najkasneje v juliju letos, s čimer bo daljnovod predvidoma zgrajen in pripravljen za poskusno obratovanje v mesecu marcu 2022. To pomeni, da je z marcem 2022 predvidena tudi vključitev slovensko-madžarske meje v evropske projekte oblikovanja enotnega trga z električno energijo in s tem v komercialno dodeljevanje čezmejnih prenosnih zmogljivosti.

Dvosistemskega daljnovoda 400 kV Cirkovce-Pince prinaša številne koristi, in sicer povečanje zanesljivosti delovanja slovenskega elektroenergetskega sistema, povečanje uvoznih zmogljivosti in možnost večje integracije trga z električno energijo v regiji ter lažji dostop do vzhodnih trgov, kar bo dolgoročno prineslo ugodnejše cene električne energije za slovenske odjemalce. 

Polona Bahun
O avtorju