Objavljen je bil javni poziv za subvencioniranje izvedbe investicij v učinkovito rabo energije, ki je namenjen gospodinjstvom z nizkimi prihodki.
Javni poziv, ki ga je Eko sklad objavil v petek, predstavlja pilotni poziv v okviru programa Subvencioniranje ukrepov URE v 500 gospodinjstvih z nizkimi prihodki za reševanje energetske revščine – Program ZERO500, ki se financira iz sredstev evropskega Kohezijskega sklada, in se bo izvajal do leta 2023.
Program ZERO500 je namenjen gospodinjstvom z nizkimi prihodki, ki se soočajo z energetsko revščino. Eko sklad bo na podlagi javnega poziva upravičenim vlagateljem dodelil nepovratno finančno spodbudo za izvedbo investicij v ukrepe učinkovite rabe energije. Z njimi se bo tem gospodinjstvom izboljšal socialni status, saj jim bodo energetske prenove prinesle dejanske prihranke pri njihovih stroških. Med drugim se bo zmanjšala poraba energentov in električne energije, ki za gospodinjstva z nizkimi prihodki predstavlja velik del vseh življenjskih stroškov. Nezanemarljiv je tudi vidik izboljšave bivanjskih pogojev, kar lahko pozitivno vpliva tako na zdravstveno kot psihično stanje članov gospodinjstva.
Na pilotni poziv, ki bo odprt do 31. decembra oziroma do porabe sredstev, lahko prijavi vsaka fizična oseba, ki mora izpolnjevati naslednje pogoje. Imeti mora prijavljeno stalno prebivališče in dejansko živeti na naslovu stavbe, kjer se bo investicija izvajala. Zadnjih devet mesecev pred vložitvijo vloge mora biti ter je na dan vložitve vloge prejemnik denarne socialne pomoči ali varstvenega dodatka. Sama ali skupaj z enim oziroma več družinskimi člani, ki so z vlagateljem navedeni v Odločbi Centra za socialno delo (CSD), mora biti lastnik ali solastnik vsaj do ½ eno- oziroma dvostanovanjske stavbe ali etažni (so)lastnik vsaj do ½ stanovanja v dvostanovanjski stavbi, kjer se bo investicija izvedla. V primeru, da vlagatelj ni (so)lastnik stavbe, je ta pogoj izpolnjen tudi, če je eden oziroma več družinskih članov skupaj, ki so z vlagateljem navedeni v Odločbi CSD, (so)lastnik vsaj do ½ eno- oziroma dvostanovanjske stavbe ali etažni (so)lastnik vsaj do ½ stanovanja v dvostanovanjski stavbi, kjer se bo investicija izvedla.
Poleg teh pogojev morajo biti izpolnjeni tudi naslednji pogoji za stavbo, kjer se bo investicija izvajala in sicer, da je to eno- ali dvostanovanjska stavba oziroma stanovanje v dvostanovanjski stavbi, zgrajeni pred 31. decembrom 1967, ki je upoštevana v odločbi CSD, je legalna, se lahko uporablja in je njena namembnost stanovanjska.
Nepovratna finančna spodbuda je lahko dodeljena tudi za stavbe, ki imajo izvedene prizidave ali nadzidave stavbe po 31. decembru 1967, če je bila pridobljena upravna odločba, ki izkazuje legalnost gradnje prizidave oziroma nadzidave in je bila izdana pred oddajo vloge na ta javni poziv.
Nepovratna finančna spodbuda je lahko dodeljena za investicije v ukrepe, ki pred podpisom tripartitne pogodbe med vlagateljem, izvajalcem posameznega ukrepa in Eko skladom še ne smejo biti izvedene. Ti ukrepi so: toplotna izolacija strehe in/ali stropa, toplotna izolacija fasade, vgradnja energijsko učinkovitih oken in/ali vhodnih vrat, zamenjava sistema priprave tople vode z grelnikom vode s sprejemniki sončne energije, zamenjava neučinkovitega sistema priprave tople vode z grelnikom vode s toplotno črpalko ter vgradnja lokalnega prezračevanja z vračanjem toplote odpadnega zraka.
Višina spodbude znaša sto odstotkov upravičenih stroškov investicije, vendar ne več kot 9.620 evrov z DDV. Točna višina spodbude se določi s tripartitno pogodbo, in sicer na podlagi predračuna za izbrani ukrep.
V izvajanje programa bodo vključeni tudi energetski svetovalci, ki delujejo v okviru javne energetsko svetovalne mreže ENSVET. Ti bodo občane seznanili o možnostih prijave na javni poziv, jim svetovali ter bodo vključeni v celoten proces postopka izvedbe investicije.
Dodatne informacije so na voljo na spletni strani Eko sklada.