Na mednarodni natečaj, ki je bil odprt med 10. decembrom 2021 in 10. januarjem letos, je prispelo 115 prijav iz 31 držav s celega sveta, med katerimi so bile tudi štiri prijave iz Slovenije. Prijavitelji so predstavili svoje rešitve s področja umetne inteligence, ki jih je možno uporabiti tudi v sistemih za prenos električne energije.
ELES je prijave sprejemal za pet področij delovanja prenosnega omrežja. V okviru prvega področja išče rešitve za upravljanje s sredstvi elektroenergetskega omrežja družbe, kar vključuje monitoring, nadzor, meritve in analitiko. Drugo področje zajema analitiko trgov v realnem času (proizvodnja in poraba električne energije, avkcijski prihodki, modeliranje in napovedi), tretje pa uporabo opreme (termična ocena daljnovodov, vremenske ocene ogrevanja in hlajenja ter povečanje prenosnih zmogljivosti). V okviru četrtega področja iščejo rešitve za energetski prehod, kar vključuje pametna omrežja, sezonsko proizvodnjo električne energije (na primer v sočnih elektrarnah), pretvorbo in hrambo energije, odpornost omrežja, elektrifikacijo prometa, vključno z napovedmi e-polnjenja. Peto področje pa zajema rešitve za kibernetsko varnost oziroma varnost analitike v oblaku.
Ocenjevalna komisija, ki so jo sestavljali Elesovi strokovnjaki z različnih področij, je prispele predloge pregledala in ocenila. V drugi krog se je tako uvrstilo 20 prijav, med katerimi so bile tudi štiri prijave iz Slovenije. Prijavitelji bodo v drugem krogu morali do 11. februarja oddati natančne predloge izvedbe pilotnega projekta, ki jih bodo 3. marca na daljavo predstavili strokovni žiriji.
Z zmagovalcem natečaja se bo Eles dogovoril za izvedbo pilotnega projekta ter mu omogočil operativno podporo in mentorstvo Elesovih strokovnjakov. Začetek izvajanja zmagovalnega pilotnega projekta je predviden v aprilu letos.