Pri družbi Eles so za dijake pripravili predstavitev dela vzdrževalcev razdelilno transformatorskih postaj in daljnovodov, ki poteka tudi na višini in v ekstremnih vremenskih pogojih, in pregled ter nadzor daljnovodov in razdelilno transformatorskih postaj z droni. Prav slednji postajajo odlični pomočniki pri pregledu stebrov in vodnikov, saj se dvignejo do mesta poškodbe in jo posnamejo od blizu. Ekipe, ki izvajajo gradnje in rekonstrukcije daljnovodov in stikališč, z droni delajo orto foto posnetke poteka gradnje, uporabljajo jih za snemanje s termo kamerami, s katerimi ugotavljajo pregrevanja na daljnovodih, v pomoč pa so tudi za pregled in upravljanje vegetacije pod daljnovodi. Delavnico sta vodila Primož Ribič, vodja Centra za infrastrukturo prenosnega omrežja Ljubljana, in Igor Bratić, vodja vzdrževanja daljnovodov v Centru za infrastrukturo prenosnega omrežja Ljubljana.
Na Fakulteti za elektrotehniko Univerze v Ljubljani so pripravili delavnico z naslovom Poganjati z elektriko je lažje. V okviru predstavitve so predstavili nastanek in značilnosti električnega kolesa. Do nedavnega je bilo na svetu izdelanih več kot 26 milijonov e-koles različnih oblik, dimenzij in izvedb, kar pripomore k različnim pogojem uporabe. Nekatera so lažja, druga težja, prav tako pa se razlikuje njihov doseg.
V Gen energiji so pripravili predstavitev dveh interaktivnih orodij: energetsko-podnebnega simulatorja En-ROADS in simulatorja "Energetska mešanica" proizvodnje EE v Sloveniji ter dva interaktivna dodatka za dijake, kot sta: delež porabe energije v končni rabi energije na posameznika v Sloveniji ter primerjava površin za proizvodnjo električne energije iz različnih vrst elektrarn.
Na Elektroinštitutu Milan Vidmar so vedoželjnim srednješolcem predstavili in opisali Laboratorij za visoko napetost (LVN), ki deluje že več kot 60 let. Zmogljivost izvorov v LVN omogoča izvajanje standardnih dielektričnih preizkusov vseh visokonapetostnih nivojev. Strokovnjaki iz Oddelka za vodenje in delovanje energetskega sistema so dijakom predstavili področje o atmosferskih razelektritvah ter Sistem za avtomatsko lokalizacijo atmosferskih razelektritev – SCALAR, kjer so natančneje spoznali pojav strel, ki je prav v tem času zelo aktualen. Izrazi »strela iz jasnega, hiter kot strela« bodo dobili sedaj svoj pomen.
Na znanstvenem festivalu Elektrofest so z zanimivimi najsodobnejšimi tehnološkimi projekti na prireditvenem prostoru gostovali tudi člani Mladinskega tehnološkega centra – Zavoda 404. Njihova vizija je oblikovanje globalne mreže tehnoloških centrov in skupnosti, ki bo mladim nudila možnost razumeti tehnologijo in jih spremljati v celotnem kreativnem procesu.(kp)