Energetika

Na Gorenjskem največ naložb v SN in NN objekte

V družbi Elektro Gorenjska bodo letos največ investicij namenili za srednje in nizkonapetostne infrastrukturne objekte.
Na Gorenjskem največ naložb v SN in NN objekte

Kot so povedali na upravi družbe Elektro Gorenjska, bodo letos za planirane naložbe namenili približno enako višino finančnih sredstev kot v prejšnjem letu, in sicer 9,5 milijona evrov.  

Srednje in nizkonapetostni infrastrukturni objekti so ključnega pomena za elektrodistribucijo, kar potrjujejo že statistika in pozitivne izkušnje zadnjih nekaj let. Zaradi pomanjkanja finančnih sredstev pa se letos ne bodo lotili predelav ali novogradenj visokonapetostnih objektov (RTP), ki so sicer bile stalnica v prejšnjih letih.  

Letos pričakujejo prejem gradbenega dovoljenja za gradnjo 110 kV daljnovodne povezave Železniki-Bohinj, na podlagi katerega se bo lahko začel uresničevati ta projekt.  

Nadaljevali bodo s postopkom pridobitve Državnega prostorskega načrta za daljnovodno povezavo 110 kV Kamnik - Visoko, ki ga je potrebno zgraditi zaradi dodatnih potreb po električni energiji na območju Brnika ter povečanja zanesljivosti oskrbe z električno energijo na severnem delu območja Ljubljane.  

Letos bodi nadaljevali tudi z vzdrževalnimi deli na daljnovodni povezavi 35 kV Jesenice - Kranjska Gora, kjer so pilotno prvič v prostor umestili kompaktiran daljnovod, inovacijo podjetja Elektro Gorenjska na področju projektiranja.  

V okviru razpoložljivih sredstev bodo investirali v obnovo daljnovodov na lesenih drogovih, ki so starejši od 30 let, in jih v večini nadomestili s kabelskim omrežjem.  

Zaradi zastarelosti oziroma dotrajanosti posamezne opreme načrtujejo zamenjavo ustreznega števila stolpnih in jamborskih transformatorskih postaj s kabelskimi betonskimi postajami. Načrtujejo tudi gradbeno obnovo in zamenjavo zastarele opreme v ustreznem številu transformatorskih postaj. Prav tako bodo obnovili oziroma zamenjali transformatorske postaje na mestih, kjer namesto obstoječih daljnovodov gradijo kablovode.  

Več sredstev bodo letos namenili sočasni gradnji elektroenergetskega omrežja (kablovodov in transformatorskih postaj) skupaj z drugimi komunalnimi vodi,  zlasti za potrebe občin (Škofja Loka, Naklo, Kranj, Bohinj, Železniki), ki pridobivajo kohezijska sredstva za gradnjo in obnovo kanalizacijske infrastrukture.  

Sicer pa tudi letos načrtujejo obnovo zastarelih delov nizkonapetostnega omrežja in v veliki meri tudi zamenjavo prostozračnega nizkonapetostnega omrežja s kabelskim.  

Ob tem so v Elektru Gorenjska še povedali, da zaradi manjših proračunov, ki so jih deležni v zadnjih letih na področju infrastrukturne dejavnosti, prihaja do poznejše izvedbe nekaterih strateško pomembnih investicij na njihovem omrežju. Poudarili so tudi, da omejeni viri financiranja zelo otežujejo izvedbo investicij. (mj)  

Več o tem v prihodnji številki tiskane revije Naš stik.