Energetika

Na konferenci FG-2015 predstavili zadnje raziskovalne dosežke

Mednarodna znanstvena konferenca FG-2015 je ena vodilnih konferenc v svetu na področju tehnologij računalniškega vida.  
Na konferenci FG-2015 predstavili zadnje raziskovalne dosežke

V začetku maja se je v Cankarjevem domu odvila mednarodna znanstvena konferenca FG-2015, ki je v Slovenijo privabila vrhunske raziskovalce in razvijalce najnaprednejših tehnologij računalniškega vida.  

Gre za eno vodilnih konferenc na tem področju v svetu, ki sta jo soorganizirali Fakulteta za elektrotehniko in Fakulteta za računalništvo in informatiko Univerze v Ljubljani pod pokroviteljstvom ameriškega IEEE.  

Po sporočilu PR UL Fakultete za elektrotehniko so bili na konferenci predstavljeni zadnji raziskovalni dosežki na področju samodejnega razpoznavanja človeških obrazov, razpoznavanja kretenj in gest ter razpoznavanja psiho-fizičnih stanj oseb. Dogodek se je pričel z več spremljevalnimi znanstvenimi delavnicami že v ponedeljek, 4. maja, osrednja konferenca pa je potekala v torek, 5. maja, z otvoritvenim nagovorom organizatorjev.  

Zanimive demonstracije prototipnih tehnologij

Med najbolj zanimive dogodke konference so se nedvomno uvrstile demonstracije prototipnih tehnologij, kjer so vodilne svetovne univerze prikazale zadnje raziskovalne dosežke in obiskovalcem omogočile interaktivno preizkušanje prototipov.  

V okviru dogodka si je bilo mogoče ogledati in preizkusiti več najnaprednejših tehnologij, kot so:

•Robotek Neo, ki je na videz navaden humanoidni robotek, s katerim se je mogoče interaktivno pogovarjati. Med pogovorom Neo analizira sogovornikov obraz, tolmači njegovo mimiko in kretnje ter opredeli njegov značaj ali čustveno stanje. Takšne tehnologije so uporabne kot tehnološka podpora uporabnikom, ki bi želeli med pogajanji ali razgovorom s strankami na objektiven način ovrednotiti značaj ali čustveno stanje sogovornikov.  

Prototipni vmesnik za upravljanje računalniških aplikacij, ki omogoča upravljanje računalnika preko gest, prepoznanih z uporabo globinskega senzorja. Prepoznane geste računalnik nato pretvori v ukaze, ki jih uporabi za manipulacijo z navideznimi objekti. Pri upravljanju prototipa si lahko uporabnik nadene očala za navidezno resničnost in s tem dobi občutek, da dela z realnimi 3D objekti.  

•Prototipni sistem Univerze Carnegie Mellon, ki lahko iz video posnetka obraza v realnem času izdela 3D model obraza in ga uporabi za analizo obrazne mimike.  

•Prototipna tehnologija podjetja Vicarious, ki izdela 3D model obraza in ga zamenja z modelom obraza druge osebe. Takšna tehnologija omogoča zamenjavo vašega obraza v video posnetku z obrazom kakšne druge osebe in je bila v okviru konference prikazana na zabaven način. Demonstratorji so obiskovalce posneli, na zaslonu pa se je prikazal posnetek njihovega telesa z obrazi znanih oseb.

Druge zanimive prototipne tehnologije, ki si jih je bilo še mogoče ogledati, so bile tehnologije za varovanje zasebnosti v video posnetkih, tehnologije za animacijo nadomestnih likov (avatarjev), tehnologije za analizo človeških obrazov, biometrični sistemi za prepoznavanje obrazov in še nekatere najsodobnejše tehnologije. (mj)