Mednarodna agencija za atomsko energijo je v dneh od 16. do 20. septembra opravila letni pregled svojih dejavnosti.
57. zasedanja generalne konference Mednarodne agencije za atomsko energijo (MAAE), ki je potekala na Dunaju, se je udeležila tudi slovenska delegacija. Več kot 3.000 delegatov in opazovalcev iz 159 držav, mednarodnih in različnih nevladnih organizacij je pregledalo delo v preteklem letu in pripravilo smernice dela MAAE v prihodnjem letu.
Po sporočilu z Uprave RS za jedrsko varnost je vzporedno z delom generalne konference v omenjenem času potekala še cela vrsta stranskih dogodkov, ki so se jih člani slovenske delegacije udeležili, kolikor je to dovoljevala sestava delegacije in pomembnost posameznega dogodka.
Razkorak v pojmovanju vloge MAAE
Tudi letošnjo generalno konferenco je zaznamovalo nesoglasje med državami članicami o prioritetah in glavnih zavezah MAAE do njenih članic in mednarodne skupnosti: ali so to programi tehnične pomoči in sodelovanja, s katerimi nerazvitim in državam v razvoju preko sredstev rednega proračuna in prostovoljnih prispevkov razvitejših držav članic omogoča razvoj, blaginjo in perspektive, ali pa prioritete dela MAAE aktivnosti v zvezi z varovanjem jedrskih in drugih radioaktivnih snovi in tiste, povezane z zagotavljanjem zgolj miroljubne uporabe jedrske energije. Ta razkorak v pojmovanju vloge in pomena dela MAAE je vplival na izjave, ki so jih podajali vodje delegacij v plenarnem delu zasedanja, kot tudi na razprave ob sprejemu ustreznih resolucij in sprejemanju drugih odločitev zasedanja.
Poudarki slovenske delegacije
V svoji izjavi se je vodja slovenske delegacije, dr. Andrej Stritar, omejil zgolj na najpomembnejše dogodke v domovini in njihovo povezanost s trendi in dogajanji v mednarodnem okolju, v ostalem pa se je pridružil izjavi, ki jo je v imenu predsedujoče EU podal predstavnik Litve. Tako so se poudarki nanašali na: ukrepe, sprejete v naši državi, kot odziv na jedrsko nesrečo v Fukušimi na japonskem v letu 2011; sprejem Resolucije o jedrski in sevalni varnosti v Državnem zboru; aktivnosti, vezane na pripravljenost na izredne dogodke; rezultate misije INSARR na Raziskovalnem reaktorju Instituta »Jožef Stefan« in varno obratovanje Nuklearne elektrarne Krško. Prav tako je v izjavi opozoril na poudarek, ki ga naša država daje dvema pomembnima stebroma dela MAAE, jedrskemu varovanju in tehnični pomoči in sodelovanju.
Poročilo o delu slovenske delegacije na 57. zasedanju generalne konference MAAE bo Uprava RS za jedrsko varnost v teh dneh poslala v obravnavo in sprejem na Vlado RS. (mj)