V teku so priprave na tradicionalno Mednarodno konferenco daljinske energetike 2018, ki bo potekala od 18. do 20. marca 2018 v Portorožu.
Na konferenci SDDE bodo tudi tokrat sodelovali številni priznani domači in tuji gostje, prav tako pa se bodo z gosti osrednjega panela sprehodili skozi aktualne trende, politične odločitve in mednarodne usmeritve na področju daljinske energetike, sporoča Energetika.NET.
Osrednje teme konference SDDE 2018 bodo:
1. Sistemi daljinskih ogrevanj in hlajenj v smeri doseganja ciljev zimskega energetskega zakonodajnega svežnja EU (učinkovita proizvodnja energije, učinkovita distribucija in raba toplote ter hladu).
2. Digitalizacija v energetiki (trendi digitalizacije v energetiki in pričakovani učinki za proizvajalce, upravljalce in končne uporabnike energije).
3. Quo vadis zemeljski plin - trajnostni ali tranzicijski energent? (smeri razvoja trga z zemeljskim plinom in plinskih tehnologij v času evropske energetske preobrazbe).
4. Izzivi na razvoju infrastrukture pametnih mest - primeri dobrih praks.
5. Ukrepi za energetsko učinkovitost in varovanje okolja - primeri dobrih praks.
Mrežne sisteme transformirati v trajnostne sisteme
»Nedvomno je pomen mest, kot največjih porabnikov energije, ključen pri izvajanju projektov energetske učinkovitosti, ekonomični uporabi obnovljivih virov energije, okoljskih projektih ter tako ključen dejavnik pri prehodu v trajnostno vzdržen način delovanja. Pri tem je glavni izziv in priložnost, kako transformirati mrežne sisteme, ki danes skrbijo za delovanje mest, v trajnostne in energetsko učinkovite sisteme oskrbe z energijo iz obnovljivih virov po meri in potrebah potrošnika,« je v nagovoru v vabilu na konferenco SDDE med drugim zapisal Rok Vodnik, predsednik organizacijskega odbora konference in član uprave družbe Petrol.
Po njegovih besedah digitalizacija sistemov, internet vsega (ljudi, naprav, stvari) in uvedba t. i. pametnih (inteligentnih) ekspertnih kompleksnih sistemov omogočajo rešitve, da bodo mesta na temelju razvejanih sistemov vseh vrst energij postala zares zelena. »Tehnologija torej omogoča praktično vse. Pred tem pa se mora spremeniti naš odnos in pogled na delovanje vseh energetskih sistemov, z mislijo, da bomo vsi kot končni potrošniki s svojo izbiro energije lahko spremenili ta svet na bolje,« je še poudaril Rok Vodnik.