Na Mednarodnem sejmu obrti in podjetnosti v Celju so predstavili tudi rešitve za celovito energetsko sanacijo stavb.
Tovrstne rešitve so predstavili strokovnjaki iz vodilnih slovenskih podjetij s področja zasteklitve in senčenja stavb, kot so Roltek, d. o. o., MIK Celje, d. o. o. in Soltec ter nekateri drugi partnerji. Pri predstavitvah pa je sodeloval tudi Šolski center Velenje, so med drugim sporočili iz MIK Celje.
Zanimanje obiskovalcev MOS-a je vzbudil tudi nastop dr. Petra Novaka z Inštituta za visoke tehnologije in sisteme, d. o. o. V dvorani K je predstavil v Evropskem parlamentu pravkar sprejeto direktivo o energetski učinkovitosti, ki jo bodo morale države članice EU v 18 mesecih prenesti v svojo zakonodajo. Poudaril je, da morajo vse države sprejeti dolgoročen načrt za globoko obnovo državnih objektov in opozoril na celovitost sanacij.
»Ni dovolj le npr. zamenjati kotel, ampak je treba planirati celovito obnovo stavb, ki mora biti tudi cenovno učinkovita. Direktiva dovoljuje, da se posamezna stavba obnavlja tudi po korakih, a mora biti obnova planirana in izračunana na življenjsko dobo. Zato je pomembna novost pri t. i. zelenih javnih naročilih to, da kriterij ni več trenutno najnižja cena ponudnika, ampak najvišja kakovost, ki ima še primerljivo ceno; posel torej dobi tisti, ki se najbolj izplača; ne tisti, ki je dani trenutek najcenejši,» je dejal dr. Novak.
Poleg tega je poudaril, da je potrebno narediti statistični pregled rabe energije v stavbah, energetske izkaznice naj bodo narejene po stvarni rabi energije. Po njegovem je bolje dobro sanirati manj stavb, kot pa se lotiti veliko stavb napol in potem še deset let ni končne sanacije. Delna sanacija pa naj bo planirana tako,da po korakih pridemo do končne sanacije. Ker ne moremo sanirati vsega, je potrebno vzeti 10 odstotkov najslabših objektov in pripraviti ustrezne sanacijske ukrepe na njih ter tudi zagotoviti sredstva za to sanacijo.
Sicer pa je dr. Novak opozoril še na problem kurjenja biomase, saj so peči izdelane za idealne pogoje, medtem ko je v Sloveniji priprava lesa za kurjenje zelo slaba. Marsikdo namreč kuri les, ki ni bil dve leti sušen, kot bi bilo potrebno, zato pri kurjenju nastanejo delci, ki povzročajo katranske emisije, ki so rakotvorne in zato škodljive zdravju. Da bi ta vpliv zmanjšali, je ljudem treba povedati, kakšne naprave naj kupujejo in kako naj ogrevajo, sicer bomo kmalu imeli problem zdravstvenih težav in bo potrebno ponovno zamenjati te peči. (mj)