Ministri za okolje EU, med njimi tudi slovenski minister za okolje in prostor Uroš Brežan, so včerajšnji dan namenili razpravi o mednarodnih vidikih biotske raznovrstnosti, prilagajanju na podnebne spremembe ter okoljskih posledicah vojne v Ukrajini. Zasedanje pa se bo danes zaključilo z razpravo o mednarodnih podnebnih pogajanjih ter pripravah na novembrsko zasedanje pogodbenic v Egiptu.
Tako so se včeraj v okviru razprave o prilagajanju na podnebne spremembe ministri osredotočili na razpravo o ukrepih, povezanih z varovanjem in trajnostnim upravljanjem voda, narave in tal. Veljavne strategije EU na teh področjih dopolnjuje nedavno objavljen predlog zakonodaje o obnovi narave, Evropska komisija pa načrtuje tudi nov predlog zakonodaje o zdravih tleh, ki bo prav tako naslavljal vidike prilagajanja podnebnim spremembam. Slovenski minister je v razpravi poudaril, da znanstvene napovedi kažejo, da bodo posledice podnebnih sprememb v Sloveniji v prihodnosti še bolj izrazite, zato bo uvajanje vseh ukrepov, zlasti pa na naravi temelječih, ključno, če želimo negativne trende obrniti. Po njegovem mnenju je naslavljanje okoljskih izzivov in uvajanje trajnostnih praks v ostale politike, zlasti kmetijstvo, prav tako pomemben vidik, ki ga bo v prihodnje treba še krepiti.
Zasedanje se bo danes zaključilo z razpravo o mednarodnih podnebnih pogajanjih ter pripravah na podnebno konferenco, ki bo potekala novembra v Egiptu. Letošnje zasedanje naj bi doseglo napredek zlasti glede blaženja in prilagajanja na podnebne spremembe, izgub in škod ter podnebnega financiranja. Ena izmed osrednjih tem bo tudi poglobljena implementacija zavez s prejšnjega zasedanja v Glasgowu. Kot je dejal Uroš Brežan, si bo Slovenija še naprej prizadevala za uresničevanje zavez za zmanjšanje emisij skladno s cilji pariškega sporazuma. Implementacija lanskega podnebnega pakta iz Glasgowa je namreč nujna, če želimo, da pariški cilj omejitve segrevanja ostane dosegljiv. Poleg napredka na področju blaženja in prilagajanja, bo treba še naprej naslavljati vse vidike podnebnega financiranja, kar bo na letošnji podnebni konferenci še zlasti pomembno za države v razvoju.