Evropska komisija je danes predstavila seznam ključnih energetskih infrastrukturnih projektov skupnega interesa.
Evropska komisija je sprejela seznam 195 ključnih energetskih infrastrukturnih projektov skupnega interesa (PCI projekti), s katerimi bomo lažje dosegli evropske energetske in podnebne cilje ter so glavni elementi energetske unije EU. Med njimi so številni, pri katerih sodeluje tudi Slovenija.
Ti projekti bodo omogočili postopno nadgraditev energetske unije s povezovanjem energetskih trgov v Evropi, diverzifikacijo virov energije in prometnih poti. Poleg tega bodo prispevali k odpravi energetske osamitve nekaterih držav članic. Povečali bodo tudi obseg obnovljivih virov energije v omrežju, s čimer se bodo zmanjšale emisije ogljika. Za PCI projekte veljajo poenostavljeni postopki izdaje dovoljenj in boljši regulativni pogoji ter so lahko upravičeni do finančne podpore iz instrumenta za povezovanje Evrope (IPE). Za vseevropsko energetsko infrastrukturo so bila iz tega instrumenta za obdobje 2014–2020 dodeljena sredstva v višini 5,35 milijarde evrov, da bi se projekti skupnega interesa hitreje izvajali in postali privlačnejši za vlagatelje.
Seznam projektov je posodobljen seznam PCI projektov iz leta 2013. Na novem seznamu je 108 projektov s področja električne energije, 77 s področja plina, sedem s področja nafte in trije projekti s področja pametnih omrežij. Ravnovesje med projekti s področja električne energije in plina je bilo doseženo tudi zaradi opredelitve jasnih prednostnih projektov v regionalnem okviru.
PCI projekti bodo imeli številne prednosti: večjo preglednost in boljše javno posvetovanje ter poenostavljene postopke za izdajo dovoljenj (zavezujoča časovna omejitev je tri leta in pol). Boljša, hitrejša in poenostavljena bo tudi okoljska presoja, za postopke izdajanja dovoljenj pa bo kot točka vse na enem mestu deloval en sam nacionalni pristojni organ. Projekti bodo deležni izboljšane regulativne obravnave z dodelitvijo stroškov na podlagi neto koristi ter regulativne spodbude ter možnost prejema finančne pomoči iz instrumenta IPE v obliki nepovratnih sredstev in inovativnih finančnih instrumentov.
Za vključitev projekta na seznam morajo države predlagateljice dokazati, da prinaša znatne prednosti za najmanj dve državi članici. Poleg tega mora prispevati k povezovanju trga in krepitvi konkurence ter povečanju zanesljivosti oskrbe z energijo in zmanjšanju emisij CO2.
Energetsko infrastrukturo bi načeloma morali financirati trg in uporabniki, ki plačujejo pristojbine. Da bi lahko pokrila te velike investicijske potrebe, je EU vzpostavila sklade, kot sta instrument IPE in Evropski sklad za strateške naložbe. Iz IPE je bilo v letih 2014 in 2015 dodeljenih 797 milijonov evrov za sofinanciranje študij in gradbenih del zaradi lažjega izvajanja projektov skupnega interesa.
Od sprejetja prvega seznama PCI projektov leta 2013 je bilo 13 projektov končanih oziroma se bodo začeli izvajati do konca leta 2015. Poleg tega pričakujejo, da bo do konca leta 2017 končanih približno 62 projektov.
Komisija je imela pomembno vlogo pri vzpostavitvi mnogih projektov, in sicer bodisi s političnim delovanjem za lažje doseganje skupnega dogovora med dvema državama bodisi z zagotavljanjem tehnične in/ali finančne podpore projektom.Seznam PCI projektov se sicer posodablja vsaki dve leti, z namenom, da se na seznam lahko vključijo novi projekti in črtajo zastareli. (pb)