Energetika

Na območju Elektra Celje vgrajen prvi domači regulacijski transformator

Gre za napravo, ki so jo razvili v Kolektorju, v okviru slovensko japonskega partnerstva na področju pametnih omrežij.
Na območju Elektra Celje vgrajen prvi domači regulacijski transformator
Na lokaciji TP Turiška vas v Šmartnem pri Slovenj Gradcu je včeraj potekala priložnostna slovesnost ob predstavitvi vgradnje prvega regulacijskega transformatorja slovenskega proizvajalca in sploh drugega tovrstnega transformatorja v slovenskem distribucijskem omrežju. Gre za napravo, ki je del nastajajočega naprednega omrežja in bo ob nespremenjeni infrastrukturi omogočala večje število priključitev razpršenih proizvodnih virov. Projekt je nastal v okviru slovensko japonskega sodelovanja, ki poteka pod imenom NEDO in ga usklajuje ELES. 
Kot je uvodoma izpostavil direktor Elesa mag. Aleksander Mervar, je vgradnja prvega domačega regulacijskega transformatorja dokaz, da se lahko tudi domača industrija in znanost uspešno vključita v globalne spremembe, ki se dogajajo na področju energetike, zato ga je ELES tudi podprl. Poleg tega pa Eles s projektom NEDO uresničuje tudi enega od svojih strateških ciljev – biti napreden in eden najboljših sistemskih operaterjev v Evropi. Vrednost projekta NEDO je sicer kar 35 milijonov evrov, od tega bo japonski delež znašal 20 milijonov, po končanju projekta pa bodo vse naprave ostale v lasti Elesa. Kot je še povedal mag. Mervar, bodo opremo, ki je večinoma namenjena distribucijskemu omrežju v nadaljevanju predali v upravljanje družbi SODO.
Predsednik uprave Elektro Celje mag. Boris Kupec pa je v zvezi z novo pridobitvijo povedal, da se na slovenjegraškem območju srečujejo s povečanim številom razpršenih proizvodnih virov, zlasti sončnih elektrarn, kar prinaša v omrežje določene težave. Z novim transformatorjem bodo tako omogočili vključevanje dodatnih obnovljivih virov, ne da bi ob tem morali vlagati veliko dodatnih sredstev v okrepitev obstoječega omrežja. Gre torej za projekt, s katerim tudi Elektro Celje v svoje omrežje vpeljuje sodobne tehnološke rešitve in, če bodo rezultati vgradnje potrdili pričakovanja, bodo s podobnimi projekti nadaljevali tudi na drugih oskrbnih območjih.
Direktor inženiringa v družbi Kolektor Sisteh Jernej Hrovat pa je ob tej priložnosti poudaril, da so se v razvoj sodobnih energetskih naprav vključili že pred leti ter, da ima takšno sodelovanje industrije, znanosti in energetike še poseben pomen v luči prihajajočih sprememb in uvajanja elektromobilnosti ter večje samooskrbe, pa tudi možnosti povečanja prodaje na tuje trge. Kot je dejal, je vgradnja tega transformatorja za njih še posebnega pomena z vidika razvoja in izgradnje naprednih transformatorskih postaj, kot enega ključnih gradnikov v omrežju. Hkrati bo to dober poligon za preizkus novih tehnologij in izboljšavo obstoječih, pri čemer še naprej računajo na že doslej zelo zgledno sodelovanje obeh Univerz za elektrotehniko v Ljubljani in Mariboru, EIMV in druge raziskovalne ustanove ter slovensko elektrogospodarstvo.
Brane Janjič
O avtorju