Energetika

Na območju Elektra Maribor vse več proizvodnih virov

V zadnjih štirih letih se je moč proizvodnih virov v distribucijskem omrežju Elektra Maribor potrojila.
Na območju Elektra Maribor vse več proizvodnih virov
V Elektru Maribor v zadnjih letih zaznavajo skokovito naraščanje števila elektrarn iz obnovljivih virov in naprav z visokim izkoristkom, posledično pa se zmanjšuje njihov odjem iz prenosnega omrežja. Tako so v prvih desetih mesecih minulega leta iz virov, ki za proizvodnjo električne energije izrabljajo sončno energijo, energijo manjših vodotokov in biomaso, prevzeli rekordno količino energije, in sicer 242.706 MWh, kar je bilo za 2,4 odstotka več kot v enakem obdobju leta 2011. Posledično je bil v omenjenem obdobju manjši odjem iz prenosnega omrežja, in sicer za 0,8 odstotka in je znašal 1.635.635 MWh.
Kot pravijo v Elektru Maribor, se je število proizvodnih naprav iz obnovljivih virov v zadnjih štirih letih močno povečalo, precej pa se je povečala tudi njihova priključna moč, ki se je v zadnjih štirih letih potrojila. Tako so denimo še leta 2010 imeli na svojem območju le 172 tovrstnih proizvodnih naprav s priključno močjo 52 MW, lani pa je njihovo število naraslo že na 1.247 enot, priključna moč pa povečala na 156 MW. Vzporedno se povečuje tudi proizvodnja iz razpršenih virov, čeprav z nekoliko manjšo dinamiko. Tako so v prvih desetih mesecih leta 2010 iz teh virov prevzeli dobrih 166 tisoč kWh, lani v enakem obdobju pa že nekaj manj kot 243 tisoč oziroma za 46 odstotkov več.
Čeprav je spodbudno, da se pri zagotavljanju oskrbe z električno energijo postopoma veča delež energije iz razpršenih obnovljivih virov, pa hkrati distributerjem to prinaša tudi določene težave, saj morajo za zagotovitev zanesljive in nemotene oskrbe izvajati dodatna vlaganja v posodobitev in nadgraditev lokalnega elektroenergetskega omrežja. (bj)
Brane Janjič
O avtorju