Osrednji fokus letošnjega foruma, ki je potekal v Ženevi, je bila podrobnejša obravnava ciljev trajnostnega razvoja.
Regionalni forum o trajnostnem razvoju Ekonomske komisije Združenih narodov za Evropo je sklican enkrat letno s ciljem rednega spremljanja in pregleda uresničevanja ciljev trajnostnega razvoja v okviru Agende za trajnostni razvoj do leta 2030 (Agenda 2030). Forum je medvladni mehanizem za pregled napredka pri uresničevanju Agende 2030 v regiji in je namenjen vzajemnemu učenju med državami članicami. Predstavlja prostor za izmenjavo dobrih praks, politik in izzivov pri implementaciji ciljev trajnostnega razvoja v regiji. Poudarek letošnjega foruma je bila podrobnejša ciljev, ki naslavljajo čisto pitno vodo in urejene sanitarije, obnovljive vire energije, trajnostna mesta in skupnosti, odgovorno potrošnjo in življenje na kopnem.
Slovenijo sta na Regionalnega foruma o trajnostnem razvoju Ekonomske komisije Združenih narodov za Evropo zastopala državni sekretar v Službi vlade za razvoj in evropsko kohezijsko politiko Franc Matjaž Zupančič in državni sekretar v Kabinetu predsednika vlade Tadej Slapnik.
Državni sekretar Franc Matjaž Zupančič je udeležencem foruma predstavil slovensko izkušnjo pri implementaciji ciljev trajnostnega razvoja v pripravo Strategije razvoja Slovenije 2030. Poudaril je pomen procesa priprave prostovoljnega nacionalnega pregleda uresničevanja Agende 2030 kot koristnega orodja za ozaveščanje deležnikov in krepitev lastništva ministrstev na področju uresničevanja omenjenih ciljev. Po njegovih besedah je za uspešno naslavljanje 17 ciljev trajnostnega razvoja potreben angažma celotne vlade in vzpostavitev učinkovitega horizontalnega in več nivojskega mehanizma koordinacije.
Slovenija je na zaključnem panelu nastopila kot poročevalka glede medsektorskega sodelovanja in priprave politik za vzpostavitev bolj trajnostnih in odpornih mest ter skupnosti. Državni sekretar Franc Matjaž Zupančič je v nagovoru predstavil ključne izzive, s katerimi se na tem področju srečujejo države. Z vidika prostorskega načrtovanja je bila v razpravi izpostavljena nujnost tesnega in usklajenega sodelovanja nacionalnih in lokalnih akterjev kot tudi politična volja za implementiranje strategij, ki presegajo mandatna obdobja nacionalnih oblasti.
Ob robu regionalnega foruma se je državni sekretar udeležil tudi dogodka o vključevanju mladih v procese priprave Agende 2030. Skupaj s slovensko mladinsko delegatko pri ZN Sabino Carli sta predstavila sodelovanje Mladinskega sveta Slovenije pri pripravi omenjene agende Slovenije v letu
Ekonomska komisija Združenih narodov za Evropo je sicer ena od petih regionalnih komisij ZN. Ustanovil jo je Ekonomsko-socialni svet ZN leta 1947, danes pa združuje 56 držav: vse evropske države (vključno večino republik nekdanje Sovjetske zveze) pa tudi ZDA, Kanado in Izrael. Njeno poslanstvo je pospeševanje trajnostnega razvoja in ekonomskega sodelovanja med državami regije, predvsem prek usklajevanja nacionalnih politik, predpisov in praks.