Energetika

Na tretji razpis za velike projekte prispelo 239 prijav

Prejete prijave potrjujejo, da evropska industrija lahko doseže cilje načrta RePowerEU.
 

Na tretji razpis za velike projekte prispelo 239 prijav

Evropska komisija je na novembra lani objavljen tretji razpis za obsežne projekte v okviru sklada EU za inovacije prejela 239 prijav inovativnih projektov čiste tehnologije. Predlogi projektov, ki se nanašajo na štiri različne teme, se bodo potegovali za denarna sredstva v višini treh milijard evrov, ki prihajajo neposredno iz sistema EU za trgovanje z emisijami.

Največ prijav je bilo oddanih na temo splošnega razogljičenja (98), sledijo inovativna elektrifikacija v industriji in vodik (71), proizvodnja čistih tehnologij (39) in pilotni projekti srednje velikosti (31).
Ta obsežen razpis ima zelo široko geografsko pokritost, saj je zastopanih 25 upravičenih držav. Skupaj bi predlagani projekti dosegli pričakovano zmanjšanje emisij za 2,4 milijarde ton ekvivalenta CO2. Skupna zahtevana sredstva znašajo 18 milijard evrov, kar je približno šestkratnik razpoložljivega proračuna.
Število vlog v glavnih kategorijah sklada za inovacije je: 42 za obnovljivo energijo, 26 za shranjevanje energije in 171 za energetsko intenzivne industrije, vključno z zajemanjem, uporabo in shranjevanjem ogljika.
Prejete prijave potrjujejo, da evropska industrija lahko doseže cilje RePowerEU. Vodikovi projekti predstavljajo približno četrtino vseh prejetih prijav za vse teme, kar kaže na potrebe po naložbah v tem sektorju, 39 predlogov o proizvodnji čistih tehnologij pa dokazuje, da EU lahko poveča svoje proizvodne zmogljivosti in je močan tekmec v globalni tekmi čistih tehnologij. 
Sklad za inovacije je ključni instrument za podporo evropskim vodilnim podjetjem in za povečanje proizvodnih zmogljivosti EU za neto ničelne tehnologije ter za doseganje ciljev Akta o neto ničelni industriji.

V naslednjem koraku sledi preverjanje sprejemljivosti in upravičenosti oddanih vlog. Predloge, ki bodo prestali to preverjanje, bodo ocenili neodvisni zunanji strokovnjaki na podlagi njihovega potenciala za preprečevanje emisij, njihove inovativnosti, zrelosti, potenciala za razvoj in stroškovne učinkovitosti.
Evropska komisija bo rezultate ocenjevanja objavila v drugi polovici julija. Evropska izvajalska agencija za podnebje, infrastrukturo in okolje (CINEA), ki izvaja Sklad za inovacije, bo prijavitelje, ki bodo uspešni, povabila k pripravi sporazumov o nepovratnih sredstvih. Nepovratna sredstva bodo nato dodeljena do konca leta 2023. Zavrnjenim predlogom, ki bi lahko izboljšali svojo zrelost, pa lahko Evropska investicijska banka ponudi pomoč pri razvoju projekta.
V okviru Sklada za inovacije so pripravili že nov razpis, in sicer tretji razpis za male projekte s skupnim proračunom sto milijonov evrov.

Polona Bahun
O avtorju