Minister za kmetijstvo in okolje Franc Bogovič je predstavil spremembe nekaterih zakonov v okviru Programa ukrepov vlade za spodbujanje gospodarstva.
Med drugim se obetajo spremembe in dopolnitve Zakona o vodah, največ pa se jih nanaša na postopke podeljevanja vodnih pravic. Zaradi izboljševanja poslovnega okolja z odpravo težavnih, dolgotrajnih in dragih postopkov za pridobitev koncesije se za nekatere vrste rabe vode, za katere je treba pridobiti koncesijo, določi obveznost. Po novem je tako za neposredno rabo vode za pristanišče in sidrišče, vsakršno gojenje in proizvodnjo električne energije v hidroelektrarni z instalirano močjo, manjšo od 10 MW treba pridobiti vodno dovoljenje. Novost je tudi, da se bo vodno dovoljenje s pridobitvijo lastninske pravice avtomatično preneslo na novega lastnika, ter možnost, da vlada s predpisom opredeli vrste rabe, za katere ne bo treba pridobiti vodne pravice, temveč bo treba tako rabo samo registrirati. Tudi ta določba gre v smeri poenostavitve postopkov dovoljevanja posebne rabe vode. Na področju vodovarstvenih območij se bo bolj natančno opredelila obveznost izplačila nadomestil. Z novo določbo se ureja tudi postopek uveljavljanja izjem od doseganja okoljskih ciljev v primeru posegov v javnem interesu.
Vlada je sprejela tudi spremembe in dopolnitve Zakona o varstvu okolja, ki bodo spodbujale razvoj gospodarstva ter pripomogle k zmanjševanju administrativnih ovir in bremen. Veljavnost okoljevarstvenih dovoljenj tudi za tiste dejavnosti in naprave, ki niso IPPC, se bo s petih podaljšala na deset let. Preostanek emisijskih kuponov iz rezerve za nove naprave iz Državnega načrta razdelitve emisijskih kuponov za obdobje od 2008 do 2012, ki jih do konca leta 2012 ne bo mogoče razdeliti, po novem ne bo razveljavljen, pač pa bo na razpolago državi.
Na koncu je minister predstavil še Akcijski načrt za povečanje konkurenčnosti gozdno-lesne verige v Sloveniji do leta 2020 Les je lep. Akcijski načrt na podlagi analize stanja določa cilje, ukrepe, kazalnike in roke za intenziviranje gospodarjenja z gozdovi ter za oživitev in razvoj predelave lesa in energetske uporabe njegovih ostankov. Gre za operativni dokument za povečanje konkurenčnosti celotne gozdno-lesne vrednostne verige. Dokument opredeljuje les kot strateško surovino Slovenije, ki ima še veliko neizkoriščenega potenciala. (pb)