Eko sklad je v okviru projekta Life Care4Climate objavil dva nova javna razpisa za pilotne projekte celovite prenove večstanovanjskih stavb, ki bodo sofinancirane z novima finančnima instrumentoma. Razpisa bosta odprta do konca leta 2021, sredstva pa bodo zadoščala za izbiro enega do dveh projektov na razpis.
Na prvem javnem razpisu je etažnim lastnikom starejših večstanovanjskih stavb na voljo financiranje s kombinacijo kredita v breme rezervnega sklada in nepovratnih sredstev. Skupna višina nepovratnih in povratnih sredstev za dodelitev znaša dva milijona evrov, od tega višina sredstev za kredite znaša 1,5 milijona evra in višina nepovratnih sredstev 0,5 milijona evrov.
Na drugem javnem razpisu je etažnim lastnikom starejših večstanovanjskih stavb ponujeno financiranje s kombinacijo nepovratnih sredstev in sredstev izvajalca energetskega pogodbeništva. Skupna višina nepovratnih sredstev znaša 0,5 milijona evra. Etažni lastniki bodo izvajalca energetskega pogodbeništva poiskali na trgu ponudnikov storitev.
Večstanovanjska stavba, za prenovo katere se lahko dodeli spodbuda iz obeh javnih razpisov, mora imeti več kot osem posameznih delov in več kot osem različnih etažnih lastnikov, pri čemer mora biti več kot polovica površine stavbe v stanovanjski rabi in več kot polovica vseh etažnih lastnikov mora biti fizičnih oseb.
Pravica do spodbude se dodeli samo za novo naložbo celovite prenove stavbe, kar se lahko izvede kot usklajeno izvedbo treh ali več ukrepov energijske prenove stavbe ali kot skoraj ničenergijsko prenovo. Obvezna bo projektna dokumentacija in pri izvedbi zagotovljen nadzor, kot določa Gradbeni zakon. Stroški izdelave projektne dokumentacije ter stroški nadzora bodo priznani stroški naložbe. Če bo za celovito prenovo treba pridobiti gradbeno dovoljenje, bo moralo le-to biti priloženo vlogi na javni razpis. Vlogo na javni razpis bo lahko oddal upravnik ali drug pooblaščenec upravičenih oseb.
V primeru usklajene izvedbe treh ali več ukrepov energijske prenove bo treba v projektni dokumentaciji predložiti tudi elaborat gradbene fizike skladno z veljavnimi predpisi o toplotni zaščiti in učinkoviti rabi energije v stavbah, izkaz energetskih lastnosti stavbe in energetsko izkaznico stavbe skladno z veljavnimi predpisi, ki morajo biti izdelani za obstoječe stanje in za stanje po prenovi.
V primeru skoraj ničenergijske prenove pa se bo ustreznost preverjala na podlagi dokumentacije za pridobitev mnenj in gradbenega dovoljenja (DGD), projektne dokumentacije za izvedbo celovite prenove (PZI), izračuna PHPP za obstoječe stanje in stanje po prenovi, ter na podlagi drugih dokazil navedenih v javnem razpisu. V okviru skoraj ničenergijske prenove bo obvezno naročiti tudi statično presojo stavbe in glede na ugotovitve po potrebi izvesti statično sanacijo.
Predvidena višina nepovratne finančne spodbude znaša do 40 odstotkov priznanih stroškov naložbe za celovito prenovo z usklajeno izvedbo treh ali več ukrepov energijske prenove stavbe ter do 50 odstotkov priznanih stroškov naložbe za skoraj ničenergijsko prenovo. Če bo v okviru celovite prenove izvedena tudi statična sanacija, se bo dodelila dodatna nepovratna finančna spodbuda v višini do 50 odstotkov s tem povezanih stroškov, vendar ne več kot 225 evrov za m2 neto ogrevane površine stavbe pred prenovo.
Za socialno šibkega občana je nepovratna finančna spodbuda določena v obsegu sto odstotkov priznanih stroškov naložbe glede na njegov pripadajoči delež financiranja naložbe.
Vloge za pridobitev sredstev je na Eko sklad treba oddati najkasneje do konca letošnjega leta.