Energetika

Načrt za kakovost zunanjega zraka v Zasavju od danes v javni razpravi

Od danes do vključno 10. septembra poteka javna razprava o Načrtu za kakovost zunanjega zraka na območju Zasavja.
Načrt za kakovost zunanjega zraka v Zasavju od danes v javni razpravi

Kot je ob današnji predstavitvi dokumenta povedal minister za kmetijstvo in okolje Franc Bogovič, je po srečanju z župani občin Hrastnik, Trbovlje in Zagorje ob Savi v sredini marca, imenoval medresorsko delovno skupino sestavljeno iz predstavnikov Ministrstva za kmetijstvo in okolje, Ministrstva za infrastrukturo in prostor (za področje prometa ter učinkovite rabe energije in obnovljivih virov energije), Eko sklada ter vseh treh Zasavskih občin. Skupina je po intenzivnem delu tako v zelo kratkem času pripravila osnutek Odloka o načrtu za kakovost zunanjega zraka na območju Zasavja.

Osnutek odloka je izdelan v obliki uredbenega teksta, ki mu je priložen Načrt ukrepov za izboljšanje kakovosti zraka. Načrt, ki so skupaj izdelali država in občine, zajema čez štirideset ukrepov, ki so združeni glede na skupine virov onesnaženja zraka v tri stebre: učinkovita raba energije in obnovljivih virov energije (za zmanjšanje emisij iz malih kurilnih naprav), ukrepi na področju prometa  (na področju transportnega prometa, krepitve javnega potniškega prometa, peš hoje in kolesarstva in nekaterih drugih ukrepov) in ukrepi na drugih področjih (podporni in horizontalni ukrepi ter ukrepi na področju gospodarstva).

Nabor ukrepov je pester in med drugim vključuje tudi daljinsko ogrevanje iz kogeneracije Termoelektrarne Trbovlje, povečevanje odjema in širitev sistemov za daljinsko ogrevanje, spodbujanje mikro sistemov za daljinsko ogrevanje na lesno biomaso v primestnih naseljih in vaseh, priključevanje objektov na plinovodno omrežje, pilotni projekt svetovanja občanom za učinkovitejšo uporabo kurilnih naprav, zagotavljanje kakovosti lesnih goriv, izobraževanje in vzpostavitev posebnega spletnega mesta za primerno uporabo lesne biomase kot goriva v malih kurilnih napravah in podobno.

Načrt je izdelan za tri leta s ciljem, da se število dni preseganj zniža pod dovoljenih 35 dni. V kolikor bi bila kakovost zraka po tem obdobju še vedno preslaba, pa bi načrt novelirali in podaljšali.

Na osnovi sprejetega odloka v jeseni 2012 se bodo letno izdelovali Letni programi ukrepov, kjer bodo določena potrebna finančna sredstva za izvajanje ukrepov ter njihovi nosilci, pri čemer bo šlo za kombinacijo nosilcev s strani države in občin.

Ob pripravi osnutka načrta za Zasavske občine, ministrstvo istočasno intenzivno pripravlja načrte za kakovost zraka za mestne občine Ljubljana, Maribor in Celje. Še pred poletjem so se začele tudi pripravljalne aktivnosti z mestnimi občinami Kranj, Novo Mesto in Murska Sobota. Na ministrstvu načrtujejo, da bodo načrte za prva tri mesta sprejeli do konca leta 2012, za preostala tri pa do poletja 2013. Dokončna dinamika sprejetja načrtov na vladi pa je odvisna tudi od potrditev načrtov na mestnih svetih.

Kot je še dejal minister, bodo predloge, ki bodo v naslednjih 45 dneh prišli na njihov spletni ali običajni naslov, proučili in smiselno uporabili pri pripravi dokončnih dokumentov. (pb)

Povzeto po sporočilu za javnost

Polona Bahun
O avtorju