Otvoritev razstave izvedenih projektov trajnostne prenove in gradnje v okviru mednarodnega arhitekturnega natečaja Konstruktivne Alpe 2017.
Pred dnevi je v Dravogradu, v sklopu občinskega praznika, potekala otvoritev razstave izvedenih projektov trajnostne prenove in gradnje, ki jih je mednarodna komisija uvrstila v ožji izbor v okviru mednarodnega arhitekturnega natečaja Konstruktivne Alpe 2017 (Constructive Alps 2017).
Kot so pojasnili na MOP, razstava sodi v okvir Alpske konvencije, katere izvajanje v Sloveniji koordinira Ministrstvo za okolje in prostor. Nagrado od leta 2010 razpisujeta Švicarska konfederacija in Kneževina Lihtenštajn, podpirajo pa jo države, pogodbenice Alpske konvencije, Avstrija, Italija, Lihtenštajn, Monako, Nemčija, Slovenija in Švica. Nagradni natečaj predstavlja konkreten prispevek k uresničevanju konvencije, ki je postavila vizijo, da bo zgled na področju prilagajanja in blaženja podnebnih sprememb, ki zadevajo tudi stavbe, zlasti z vidika rabe energije.
Vsi projekti izpolnjujejo visoka načela trajnostne gradnje
Prve tri nagrade so prejeli štirje projekti - 1. mesto: Osnovna šola in otroški vrtec, Brand (Avstrija); 2. mesto: Sirarna Kaslab’n, Radenthein (Avstrija) ter Veleblagovnica Mpreis, St. Martin im Tennengau (Avstrija); 3. mesto: Kulturni in družbeni dom, Cles (Italija). Sedmim projektom je komisija podelila posebna priznanja.
Vsi projekti izpolnjujejo visoka načela trajnostne gradnje, energetsko učinkovitost, uporabo lokalnih materialov, vpetost v življenje gorskih skupnosti, marsikatera pa vključuje tudi inovativne tehnološke rešitve za oskrbo objektov. V tem pogledu so dober zgled za uvajanje načel in meril trajnostne gradnje v Sloveniji. Ob tem še omenimo, da bo po Dravogradu razstava na ogled tudi v Novi Gorici, Idriji, Solčavi, Bohinju, Celju, Hočah-Slivnici in Mariboru.