Energetika

Najbolj učinkovite rešitve največkrat zelo enostavne

V Portorožu se danes zaključujejo jubilejni 20. Dnevi energetikov, ki so tudi tokrat postregli s številnimi zanimivimi in koristnimi vsebinami.
Najbolj učinkovite rešitve največkrat zelo enostavne

Kot je v nagovoru udeležencev ob začetku konference poudaril vodja Centra za energetsko učinkovitost Instituta Jožef Stefan mag. Stane Merše, je 20-letnica konference dober razlog za pogled za nazaj, kaj se je na področju energetske učinkovitosti zgodilo. Začetek energetske učinkovitosti so zaznamovali močni posamezniki, današnja slika pa je precej drugačna. Pobudo prevzemajo energetska podjetja in usposobljeni energetski menedžerji, ki so energetsko učinkovitost prepoznali kot idealno priložnost in tudi donosno storitev, za katero je čedalje več povpraševanja regionalnem trgu. Prav tovrstna srečanja pa so idealna priložnost za podjetja in menedžerje, da si izmenjajo izkušnje in se seznanijo z dobrimi praksami. Ob tem pa je izpostavil še vedno prešibko vlogo države, ki se očitno še ne zaveda velikega razvojnega potenciala energetske učinkovitosti. Kljub temu se zakonodajni okvir naše energetske politike krepi, pobudo pri tem pa ima evropska podnebno-energetska politika.

Medtem se na področju evropske energetske politike dogaja veliko in obetajo se številne spremembe, vse z namenom, da bi dobili energetsko učinkovito in klimatsko prijazno Evropo, je udeležence nagovoril evropski poslanec Claude Turmes. Prav energetski učinkovitosti Evropa do leta 2030 oziroma 2050 daje največji poudarek. Tako se obeta nova zakonodaja o energetski učinkovitosti stavb, za investicije v njeno izboljšanje pa bodo poskušali nameniti čim več denarja, saj bodo imele investicije v sanacijo prednost pred gradnjo novih kapacitet.

Energetska tranzicija ne bo lahka

Osrednji govornik letošnje konference je bil ugledni angleški predavatelj Chris Goodall, ki je predstavil zdajšnje in prihodnje tehnološke trende v industriji in energetiki na poti do zanesljive, poceni in nizkoogljične energije. Spregovoril je o največjih globalnih trendih energetike v svetu, ki so nizkoogljično pridobivanje energije, nizkoogljično ogrevanje, elektrifikacija prometa, shranjevanje energije v baterijah, mikroomrežja, decentralizacija in digitalizacija oziroma nadzorni sistemi upravljanja.
Kot je dejal, ima Slovenija številne možnosti odmika od fosilnih virov do bolj čiste energije. Sploh zato, ker so na voljo številne tehnologije, njene cene pa vse bolj primerljive s fosilnimi viri. Napovedi za EU kažejo, da bo število prodanih električnih vozil z 2 odstotkov v letu 2018 zraslo kar za 40 odstotkov. Vendar se preskoka ne bodo naredila le osebna vozila, ampak tudi avtobusi, tovorna vozila (najprej za dostavo) in taksiji. Pričakovati je tudi, da se bo v prihodnje drastično skrajšal čas polnjenja električnih vozil. Opozoril je tudi, da se stroški postavitve sončnih elektrarn hitro znižujejo in se bodo še naprej, kar bi Slovenija, ki se lahko pohvali z dobro osončenostjo, morala izkoristiti. V nekaterih državah južne Evrope sončne elektrarne že postavljajo brez kakršnih koli državnih podpor. Ogromen izziv predstavlja shranjevanje energije, ki bi jo lahko uporabili tudi za zagotavljanje zanesljivosti omrežja. To vlogo bi kot hranilniki energije lahko igrala tudi električna vozila. Kot je zaključil, pot energetske tranzicije ne bo lahka. Na njej bo veliko ovir, ki jih narekujejo nove tehnologije, podjetja, lokalna in državna politika. Vsekakor pa potrebujemo decentraliziran, zelo inteligenten in odziven energetski sistem na osnovi obnovljivih virov.

V nadaljevanju je beseda tekla o tehnoloških trendih, ki krojijo strategijo podjetij. Tako je predstavnik podjetja Elaphe predstavili slovenske rešitve e-mobilnosti. Gre namreč za podjetje, ki je eno izmed dveh velikih razvojnih podjetij, ki se ukvarja s proizvodnjo kolesnih elektromotorjev. Predstavil je glavne značilnosti in prednosti le-teh in se dotaknil vprašanja perspektivnosti izdelkov podjetja na globalnem trgu in pričakovanih trendov e-mobilnosti. Udeleženci so se seznanili še izkušnjami najbolj razvitih držav z uravnavanjem potreb po električni energiji ob prehodu na električna vozila. Predstavnik podjetja Domel je spregovoril o energetski učinkovitosti kot o pomembnem dejavniku razvoja novih izdelkov, predstavnik podjetja M Sora pa je za konec dopoldanskega dela predstavil lastni razvoj vrhunskih trajnostnih izdelkov iz lesa.

Polona Bahun
O avtorju