Kolegij komisarjev EU je včeraj opravil prvo orientacijsko razpravo o novem dolgoročnem proračunu za EU oziroma o večletnem finančnem okviru za obdobje po letu 2020.
S tem se je začela vrsta javnih posvetovanj o prioritetah EU, ki naj bi bile vključene v večletni finančni okvir. Proračun EU naj bi kljub omejenim virom še naprej zagotavljal naložbe v rast, delovna mesta in inovacije ter podprl reševanje glavnih izzivov prihajajočega desetletja, ki so digitalna revolucija, globalizacija, podnebne spremembe, migracije, obramba in varnost.
Državljani EU tako lahko do 8. marca povedo, na katerih področjih naj EU zagotovi največ dodane vrednosti in kje lahko kar najbolje izkoristi naložbe. Komisija zato vabi vse zainteresirane javnosti, da jim sporočijo svoje mnenje o trenutnem delovanju politik in programov EU, kot so kohezija in politika za mlade, podpora inovacijam in podjetjem ter naložbe v strateško digitalno, prometno in energetsko infrastrukturo, ter kako bi jih bilo mogoče izboljšati v smislu delovanja, poenostavitve in novih priložnosti za sinergije med skladi.
Rezultate posvetovanj ter možnosti in ideje, ki so jih že predlagali države članice, lokalni organi in zasebni deležniki, bo komisija upoštevala pri pripravi naslednjega večletnega finančnega okvira, ki ga namerava predlagati v maju.