Energetika

Največji delež k izpustom PM10 prispevajo individualna kurišča

GZS je ob svetovnem dnevu varstva okolja tudi letos organiziral okoljsko konferenco.
Največji delež k izpustom PM10 prispevajo individualna kurišča

Strokovna konferenca je bila letos posvečena problematiki onesnaženosti zraka, predvsem z delci PM10, kar je eden od največjih okoljskih problemov v Sloveniji.

Medtem, ko so se izpusti žveplovega dioksida v zadnjih 20-30 letih močno znižali, meritve kakovosti zunanjega zraka, ki jih opravlja Agencija RS za okolje (ARSO), beležijo še vedno zaskrbljujoče vsebnosti delcev s premerom do 10 mikronov. Tako je od januarja do aprila letos merilna oprema ARSO v nekaterih urbanih središčih zabeležila prekomerno dnevno onesnaženje s temi delci že več kot 35-krat, kar postavlja Slovenijo ob bok večini, tudi najbolj razvitih članic EU. V večini držav EU prepoznavajo podobne trende onesnaženja in iščejo primerne ukrepe, ki bi to problematiko, ki ima zaznaven vpliv na zdravje ljudi, omilila.

Slovenska industrija je v preteklih letih dosegla precejšnje premike v smeri zmanjševanja emisij PM10. V javnosti je sicer še vedno precej razširjeno mnenje, da industrija največ prispeva k tovrstnemu onesnaževanju zraka, kar kaže, da bi se več pozornosti moralo nameniti promociji dobrih praks in dosežkov v industriji.

Največji delež (okoli 70 odstotkov) k skupnim izpustom PM10 prispevajo mala individualna kurišča v gospodinjstvih. To je še posebej očitno, če se v njih kurijo trdna goriva, v obliki lesa neustrezne velikosti in kakovosti, s preveliko vsebnostjo vlage. To nedvoumno potrjujejo rezultati ARSO, ki kažejo največji porast onesnaženosti s trdnimi delci v kurilni sezoni. Ti trendi v zadnjih letih celo naraščajo. K izboljšanju stanja na področju onesnaženosti zraka bi zato močno pripomoglo ozaveščenje lastnikov malih kurilnih naprav, posebej na območjih, kjer so zabeležena preseganja vrednosti PM10 in kjer se že pripravljajo načrti za izboljšanje kakovosti zraka. Poleg promocijskih aktivnosti bi v pripravo načrtov morala biti aktivno vključena tudi industrija, ki kljub dobrim rezultatom še vedno vlaga v ukrepe, ki vplivajo na celokupno zmanjšanje onesnaženosti.

Na konferenci so izpostavili tudi pomen energetske učinkovitosti stavb in vzdrževanja ter optimizacije energetskih sistemov v obstoječih nestanovanjskih stavbah. O energetski učinkovitosti stavb, ki ima pomemben vpliv na porabo goriv, kar posredno vpliva tudi na kakovost zunanjega zraka, bodo morali biti obveščeni bodoči najemniki in kupci stavb. Te informacije ponujajo obvezne energetske izkaznice. S tem bodo dobili takojšen vpogled v energetsko učinkovitost stavbe in stroške med uporabo ter pregled možnosti za izboljšave. Zato je bila posebna pozornost na konferenci posvečena vsebini energetske izkaznice, kdo jo je usposobljen izdelati in kdo ter kdaj jo mora izdelati in pridobiti. Kot se je pokazalo ob zadnji predstavitvi izkušenj z obveznimi energijskimi nalepkami, pa je zelo učinkovit pristop k energetski učinkovitosti širše družbe tudi obveščanje potrošnikov o energetski učinkovitosti aparatov. (pb)

Polona Bahun
O avtorju