S slovesnim odprtjem je družba Elektro Maribor včeraj svojemu namenu uradno predala nov RTP 110/20 kV Podvelka.
Gre za pomembno investicijo, ki bo Dravski dolini ter območju severnega Pohorja in Kozjaka zagotovila zanesljivo oskrbo z električno energijo. Vrednost investicije znaša več kot 6,2 milijona evrov. Od tega je družba Elektro Maribor investirala 3,6 milijona evrov, partnerja pri projektu, družbi ELES in SODO pa preostali del. In sicer ELES 1,9 milijona in družba SODO 732 tisoč evrov.
Nova RTP Podvelka je zgrajena v najsodobnejši GIS izvedbi z dvema transformatorskima enotama po 20 MVA, kar zadošča za kvalitetno normalno in rezervno napajanje odjemalcev električne energije. Poleg večje moči je zagotovljeno tudi dvostransko napajanje, saj je RTP 110/20 kV Podvelka vključena v obstoječe 110 kV omrežje z 2x110 kV kablovodom od 110 kV stikališča RTP Podvelka do obstoječega 110 kV daljnovoda, ki povezuje HE Vuhred in Ožbalt.
Elektro Maribor je sofinanciral GIS 110 kV stikališče ter zaščito in vodenje, financiral pa 20 kV stikališče, gradbeno obrtniška dela in projektno dokumentacijo. ELES je sofinanciral GIS 110 kV stikališče, zaščito in vodenje ter izvedel vključitev objekta v 110 kV omrežje. SODO pa je financiral dva nova energetska transformatorja 110/20 kV, 20 MVA.
Kot so poudarili v Elektru Maribor, je bila nova RTP Podvelka nujno potrebna za zagotavljanje kakovostne dobave električne energije odjemalcem na območju dela Dravske doline, Pohorja in Kozjaka, saj kakovostno napajanje tega območja ni bilo več mogoče. In po besedah predsednika uprave družbe Elektro Maribor mag. Borisa Soviča z novo RTP občinam na tem območju vračajo nezapisan dolg za slabo napajanje. Proizvodnja električne energije tod namreč poteka že od leta 1918 z izgradnjo HE Fala. Kljub temu, da verigo HE v Dravski dolini povezuje visokonapetostno omrežje, prebivalstvo in gospodarstvo občin Podvelka, Ribnica na Pohorju, Lovrenc na Pohorju in Selnica ob Dravi doslej ni bilo deležno ustrezne oskrbe z električno energijo. Z novim RTP, z vgrajeno najsodobnejšo in preizkušeno tehnološko opremo, pa težav z oskrbo na tem območju, kjer se je pisala zgodovina elektrifikacije pri nas, ne bo več.
Da gre za pomembno investicijo tudi za ELES, sploh v luči prevzema dela 110 kV omrežja, je poudaril direktor področja za infrastrukturo prenosnega omrežja v Elesu mag. Marko Hrast. S tovrstnimi investicijami bodo namreč odjemalcem zagotovili zanesljivo in varno dobavo električne energije, saj je bilo to območje doslej napajano z 20 kV daljnovodom iz RTP Ruše.
Zaplete pri gradnji uspešno reševali sproti
Skozi ves potek gradnje ni šlo brez zapletov, od zapletov pri postopkih javnega naročanja, parcelnih mej, do menjave izvajalcev, ki pa so jih v Elektru Maribor uspešno reševali.
S projektom so začeli v letu 2009 z izdelavo projektne dokumentacije ter v oktobru 2010 prejeli gradbeno dovoljenje. Aprila 2012 so z izvajalcem GP Radlje začeli z deli, a zaradi ugotovljenega neskladja parcelnih mej z uradnimi evidencami maja 2012 dela ustavili in začeli s spremembo projekta ter pridobitvijo spremembe gradbenega dovoljenja. Ta je bila izdana septembra 2012, ko so lahko nadaljevali z deli.
Gradbena dela na objektu je opravljalo GP Radlje do stečaja, decembra 2012. Do takrat so bila v veliki meri končana vsa zemeljska dela, zaključena betonska dela kleti in plošče pritličja ter stene pritličja. Po prekinitvi del so ponovno izvedli javno naročilo in do aprila 2013 zaključili z izbiro novega izvajalca, Pomgrada. Gradbena dela so bila zaključena v prvi polovici lanskega leta, nato pa začeli z montažo in preizkušanjem primarne opreme.
Prav tako lani je bila podpisana pogodba za dobavo sekundarne opreme, v letošnjem letu pa so začeli izvajati ožičenja primarne opreme ter izvajati funkcionalne preizkuse. V drugi polovici leta je ELES pričel z izgradnjo priključnega 110 kV voda. Nato so bili opravljeni funkcionalni preizkusi na primarni in sekundarni opremi ter izveden strokovno tehnični pregled objekta.
Objekt je vključen v 110 kV in 20 kV omrežje, 8. decembra pa so bili uspešno opravljeni zagonski in funkcionalni preizkusi. (pb)