Energetika

Napovedana energetska prenova slovenskih vojašnic

V okviru obnove infrastrukture vojašnic Slovenske vojske bodo izvedli tudi energetske ukrepe, s katerimi želijo zmanjšati svoj ogljični odtis in povečati energetsko samozadostnost.

Napovedana energetska prenova slovenskih vojašnic

V letu 2020 sprejetem Zakonu o zagotavljanju sredstev za investicije v Slovensko vojsko 2021-2026 so predvidena tudi sredstva za obnovo infrastrukture vojašnic Slovenske vojske, v okviru katere bodo izvedli energetske prenove, izboljšali funkcionalnosti in posledično tudi pogoje dela za uporabnike. Kot so sporočili iz ministrstva za obrambo, načrtujejo celovito prenovo vojašnice Edvarda Peperka v Ljubljani, vojašnice generala Rudolfa Maistra v Mariboru, izvedbo energetskega pogodbeništva v vojašnici Boštjana Kekca na Bohinjski Beli in v Letalski bazi Brnik ter celovito energetsko sanacijo vojašnice barona Andreja Čehovina v Postojni, prenovo vadišča Bač in celovito energetsko prenovo objektov v vojašnici Jerneja Molana, Cerklje ob Krki. 

V vojašnici Edvarda Perka je tako med drugim predvidena celovita energetska sanacija desetih objektov in postavitev sončne elektrarne, pri čemer bo projekt sofinanciran tudi iz evropskih sredstev. Sicer naj bi z energetsko sanacijo porabo primarne energije na letni ravni zmanjšali za polovico, emisije toplogrednih plinov pa za 648 ton ekvivalenta CO2. V okviru projekta celovite prenove je predvidena tudi izgradnja fotovoltaičnih elektrarn na strehah obstoječih in novih objektov, s čimer naj bi dodatno zmanjšali stroške za energijo in povečali samooskrbo s proizvodnjo iz obnovljivih virov. Elektrarno naj bi zgradili v obliki zasebno javnega partnerstva in jo dokončali do leta 2024, ocenjena vrednost projekta pa je dobrih 5 milijonov evrov. Iz tega vira naj bi na leto zagotovili okoli 3.700.000 kWh električne energije na leto, kar je skoraj za enkrat več, kot so sedanje potrebe vojašnice. 
Zanimiv je tudi projekt izvedbe energetskega pogodbeništva v vojašnici Boštjana Kekca na Bohinjski Beli in v Letalski bazi Brnik, v okviru katerega naj bi med drugim prenovili centralno kotlovnico s prehodom na biomaso oziroma lesne sekance, delno prenovili sedanje toplotne postaje in ogrevalni sistem ter posodobili tudi razsvetljavo.

Med trajnostno naravnanimi projekti, ki se jih loteva vojska, gre omeniti še izvedbo pilotnega vseevropskega projekta RES HUB Network in Europe v vojašnici Petra Petriča v Kranju, kjer gre za vzpostavitev avtonomnega samooskrbnega vozlišča na podlagi vodikove tehnologije.

Brane Janjič
O avtorju