Pobudnika sta EU in ZDA, države, ki se bodo pridružile, pa se bodo zavezale k skupnemu zmanjšanju emisij metana za najmanj 30 odstotkov do leta 2030.
Evropska unija in Združene države Amerike so napovedale ustanovitev svetovne zaveze za metan, katere podrobnosti naj bi predstavili na bližnji konferenci Združenih narodov o spremembi podnebja novembra v Glasgowu. Države, ki se bodo pridružile zavezi za metan, se bodo zavezale k skupnemu cilju zmanjšanja svetovnih emisij metana do leta 2030 za najmanj 30 odstotkov glede na leto 2020 in k uporabi najboljših razpoložljivih metodologij za količinsko določanje emisij tega toplogrednega plina. Metan po ugotovitvah zadnjega poročila Medvladnega panela za podnebne spremembe namreč prispeva okrog polovico neto dviga globalne povprečne temperature za 1 stopinjo Celzija od predindustrijske dobe, zato njegovo zmanjšanje dopolnjuje ukrepe glede izpustov ogljikovega dioksida in drugih toplogrednih plinov ter velja za najučinkovitejšo strategijo za zmanjšanje globalnega segrevanja v bližnji prihodnosti in dosegljivost cilja zmanjšanja segrevanja na 1,5 stopinje Celzija. Med največjimi viri emisij metana so sicer nafta in plin, premog, kmetijstvo ter odlagališča odpadkov. Pri tem so seveda viri emisij in možnosti za njihovo zmanjšanje po posameznih državah zelo različni, a bi s skupnimi napori in z izpolnitvijo omenjene zaveze lahko globalno segrevanje do leta 2050 zmanjšali za najmanj 0,2 stopinje Celzija.
Zmanjšanje emisij metana ima poleg pozitivnih učinkov na zmanjšanje segrevanja ozračja sicer še številne druge pomembne koristi, med drugim izboljšanje javnega zdravja in produktivnosti v kmetijstvu. Po podatkih iz poročila Koalicije za podnebje in čisti zrak ter Programa Združenih narodov za okolje o globalni oceni emisij metana bi namreč z izpolnitvijo cilja o zmanjšanju izpustov metana za tretjino do leta 2030 lahko preprečili 200 000 prezgodnjih smrti, na stotisoče obiskov urgentnih centrov zaradi astme ter 20 milijonov ton izgub pridelkov na leto, če bi do leta 2030 zmanjšali onesnaževanje s prizemnim ozonom, ki ga deloma povzroča tudi metan.
Poleg Evropske unije in ZDA je še sedem držav že napovedalo, da se bodo pridružile svetovni zavezi za metan, pri čemer pobudniki zaveze pričakujejo, da se bo njihovo število v kratkem še povečalo.
E-novice
Dvakrat na teden v svoj e-nabiralnik prejmite novosti iz
področja elektrogospodarstva.
Prijavi se
Naročite revijo
Na leto izide 6 številk revije. Cena posamezne številke je 5 EUR, celoletna naročnina pa znaša 30 EUR + DDV.
Naroči revijo