GZS ocenjuje, da so spremenjeni vladni ukrepi glede dodatne obremenitve energetsko intenzivnih podjetij napredek v primerjavi s prvotno načrtovanimi.
GZS pričakuje, da bo vlada kmalu sprejela pripravljajočo se ustrezno novo shemo državnih pomoči za OVE in da res ne bo dodatno obremenila energetsko intenzivnih podjetij z dajatvijo zaradi izpustov toplogrednih plinov. Ob predprazničnih, spremenjenih ukrepih vlade, bi bil tako v primerjavi s prvotno načrtovano obremenitvijo gospodarstva storjen velik napredek. Kot ocenjujejo, so spremenjeni predpraznični vladni ukrepi napredek v primerjavi s prvotnimi namerami vlade, vendar še vedno dodatno obremenjujejo tako energetsko intenzivna podjetja kot gospodarstvo glede na lanske obremenitve. Predvsem pa ni več tolikšne neposredne ogroženosti delovnih mest.
Če bo vlada sprejela še novo shemo državnih pomoči za OVE in če res ne bo dodatno obremenila energetsko intenzivnih podjetij z dajatvijo zaradi izpustov, bo rešitev za gospodarstvo bistveno ugodnejša. V tem hipu oba ukrepa še nista uresničena. Podrobnejše informacije o oceni učinkov vladnih ukrepov na gospodarstvo pa bo GZS predstavila na posebni tiskovni konferenci.
Vlada je z začetkom januarja dvignila ceno za izpuste toplogrednih plinov in tudi prispevke za učinkovito rabo energije. Ni pa še uradno umaknila namere, da bi z dodatno dajatvijo iz naslova izpustov, ki je v drugih članicah EU ne poznajo, dodatno obremenila energetsko intenzivna podjetja. Prav tako tudi še ni objavila nove sheme državnih pomoči za OVE, ki bi v skladu z novimi smernicami EU povečala konkurenčen položaj slovenske industrije.
Spomnimo, GZS je decembra lani na podlagi sklepa upravnega odbora prekinila sodelovanje na pogajanjih za predlog socialnega sporazuma, dokler vlada ne umakne napovedanih dodatnih obremenitev gospodarstva. Ker se pogajanja o predlogu socialnega sporazuma približujejo koncu, bo GZS konstruktivno in temeljito preučila končno besedilo sporazuma, o samem podpisu pa bo odločal upravni odbor. Ocena dokumenta bo temeljila na prvotnih ciljih gospodarstva, da se z novim sporazumom zagotovijo ukrepi za boljše poslovno okolje, razbremenitev gospodarstva in nov razvojni zagon, ob zagotovitvi vzdržne socialne varnosti, so še zapisali v GZS.
Poudarjajo tudi, da so v zadnjih mesecih vse aktivnosti osredotočili na ključni cilj - okrepitev konkurenčnost slovenskega gospodarstva, in sicer z namenom preprečitve novih obremenitev ter ohranitve in ustvarjanja novih delovnih mest. (pb)