Energetika

Narejen eden ključnih korakov za izvajanje podnebnega sporazuma

Evropska komisija je razkrila Akcijski načrt za okolju prijaznejšo in čistejšo energijo, ki podpira načrte EU za podnebje in trajnostni razvoj.
Narejen eden ključnih korakov za izvajanje podnebnega sporazuma

Vse bolj se soočamo z nepredvidljivimi posledicami podnebnih sprememb in izčrpavanja virov, zato moramo nujno ukrepati za prilagoditev bolj trajnostnemu modelu. Potrebnih je približno 180 milijard evrov dodatnih naložb na leto, da bi dosegli pariške cilje za EU do leta 2030, vključno s 40-odstotnim zmanjšanjem emisij toplogrednih plinov. Zato je komisija na podlagi priporočil strokovne skupine na visoki ravni za financiranje trajnostnega razvoja (HLEG) pripravila in predstavila načrt za povečanje vloge financiranja pri doseganju uspešnega gospodarstva, ki deluje v skladu z ekološkimi in družbenimi cilji.

Akcijski načrt za trajnostno financiranje je del prizadevanj v okviru unije kapitalskih trgov za povezovanje financiranja s specifičnimi potrebami evropskega gospodarstva v korist planeta in naše družbe. To je eden od ključnih korakov za izvajanje zgodovinskega Pariškega sporazuma in agende EU za trajnostni razvoj.

Kot je dejal podpredsednik Evropske komisije Frans Timmermans, je premik proti okolju prijaznejšemu in bolj trajnostnemu gospodarstvu koristen za ustvarjanje delovnih mest, dober je tako za ljudi kot za planet. S tem načrtom bodo poskrbeli, da si finančni sistem prizadeva za uresničitev tega cilja. Predlogi Evropske komisije bodo omogočili vlagateljem in posameznim državljanom, da izberejo pozitivne odločitve, tako da se bo njihov denar uporabljal bolj odgovorno in podpiral trajnostno naravnanost.

Evropski komisar za podnebne ukrepe in energijo Arias Cañete je povedal, da so globalne naložbe ključne v boju proti podnebnim spremembam, pri čemer so se bilijoni že vložili v rešitve, kot so obnovljivi viri energije in energetska učinkovitost. Pariški sporazum je izjemna priložnost za naložbe in prav predstavljeni akcijski načrt bo pripomogel, da evropski finančni sektor postane vodilni na svetu za naložbe v zelene tehnologije.

Komisija je strokovno skupino na visoki ravni za financiranje trajnostnega razvoja, ki naj bi pripravila celosten sklop priporočil za finančni sektor za podporo prehodu na nizkoogljično gospodarstvo ustanovila leta 2016. Sestavlja jo 20 vodilnih strokovnjakov iz civilne družbe, finančnega sektorja in akademskih krogov ter opazovalci iz evropskih in mednarodnih institucij. Skupina je svoje končno poročilo objavila januarja 2018. Predstavila je osem prednostnih ukrepov, ki se štejejo za potrebne gradnike za vsak smiseln ukrep v zvezi s trajnostnimi financami. Predstavljeni akcijski načrt, ki določa časovni načrt za nadaljnje delo in prihodnje ukrepe, ki vključujejo vse zadevne akterje v finančnem sistemu, pa gradi na priporočilih te skupine.

Ključnih značilnosti akcijskega načrta je kar nekaj. Med drugim določitev skupnega jezika za trajnostno financiranje, tj. poenotenega klasifikacijskega sistema EU, ki opredeljuje, kaj je trajnostno in področja, na katerih imajo lahko trajnostne naložbe največji učinek. Načrt določa ustvarjanje oznak EU za okolju prijazne finančne produkte na podlagi klasifikacijskega sistema EU, kar bo vlagateljem omogočilo, da enostavno prepoznajo naložbe, ki izpolnjujejo pogoje za opredelitev kot okolju prijazne ali nizkoogljične. Nadalje načrt pojasnjuje naloge upraviteljev premoženja in institucionalnih vlagateljev ter določa se v naložbenem postopku upošteva trajnost, in izboljšanje zahtev za razkritje. Od zavarovalnic in investicijskih družb načrt zahteva, da strankam svetujejo na podlagi njihovih preferenc glede trajnosti. Akcijski načrt pa trajnosti vključuje v bonitetne zahteve, saj so banke in zavarovalnice pomemben vir zunanjega financiranja za evropsko gospodarstvo. Komisija bo raziskala izvedljivost ponovne umeritve kapitalskih zahtev za banke (t.i. dejavnik za ekološko podporo) za trajnostne naložbe, kadar je ta upravičena z vidika tveganja, ter bo hkrati zagotovila, da je poskrbljeno za finančno stabilnost. Načrt pa prinaša še izboljšanje preglednosti pri poročanju podjetij. Predlaga revizijo smernic o nefinančnih informacijah, da bi se te dodatno uskladile s priporočili projektne skupine odbora za finančno stabilnost za finančna razkritja v zvezi s podnebjem.

Evropska komisija 22. marca pripravlja tudi konferenco na visoki ravni, na kateri bodo razpravljali o predstavljenem akcijskem načrtu.

Polona Bahun
O avtorju