Energetika

Nedopustne metode pritiska s strani SDE

V Holdingu Slovenske elektrarne ostro obsojajo depešo SDE o aktivnostih v času stavke.
Nedopustne metode pritiska s strani SDE

Iz holdinga Slovenske elektrarne so sporočili, da je Sindikat delavcev energetike (SDE) včeraj na stavkovne odbore družb skupine HSE v okviru SDE Slovenija naslovil Depešo št. 1 o aktivnostih v času stavke 7. aprila 2016. Depeša, pod katero je podpisan predsednik SDE Branko Sevčnikar odreja začetek stavkovnih aktivnosti ob 8. uri in njihov zaključek ob 10. uri, z naslednjimi zapovedanimi aktivnostmi:
- Stabiliziranje proizvodnje električne energije na zatečeni moči proizvodnih enot (trenutna bazna moč proizvodnih enot)
- Omejitev – postavitev mej sekundarne regulacije +/- 20 MW (skupno v posamezni družbi) glede na zatečeno bazno moč proizvodnih enot
- Naprave, proizvodne enote, ki zagotavljajo terciarno rezervo (minutna rezerva), morajo le-to zagotavljati skrbno in brez omejitev.

V Holdingu Slovenske elektrarne poslano depešo ostro obsojajo, saj po njihovem mnenju centrala SDE z navodili, s katerimi želi protizakonito posegati v poslovanje skupine HSE, v depeši svoje člane v lokalnih odborih zavestno sili v kršenje delovnih obveznosti in izpostavlja posledicam, ki temu sledijo. In to kljub opozorilom poslovodstev družb o resnosti in posledicah omejevanja proizvodnje. Ne le neprimerno, temveč nevzdržno je, pravijo v HSE, da centrala SDE kot orodje pritiska uporablja metode, ki posegajo v pogodbene obveznosti HSE s poslovnimi partnerji.

Takšna dejanja pomenijo tudi grobo kršitev Energetskega zakona v zvezi z obveznostjo zagotavljanja sistemskih storitev (485. člen EZ-1). Hkrati pa SDE s takšnimi spornimi potezami tudi zavestno izpostavlja svoje člane posledicam kršenja delovnih obveznosti.

V HSE Ob tem poudarjajo, da skupina HSE sicer v tem trenutku povsem obvladuje razmere in zagotavlja vse pogodbene obveznosti.

Na stavko se znova odzvalo tudi Ministrstvo za infrastrukturo

Včeraj se je na stavkovne zahteve SDE znova odzvalo tudi pristojno ministrstvo, pri čemer so zapisali, da znova ugotavljajo, da podani stavkovni zahtevi ne izhajata iz nobene kršitve kolektivne ali druge pogodbe, prav tako tudi ne iz kršitev zakonodaje, dogovorov ali stavkovnih sporazumov, sklenjenih v preteklosti in zato ne morejo biti predmet stavkovnih zahtev.

Kot so zapisali, se sicer strinjajo, da so vsebine, ki jih SDE izpostavlja, pomembne in tega se vlada tudi zaveda ter jih obravnava z vso resnostjo v okviru najširšega dialoga z vsemi deležniki v energetiki. Po prepričanju ministrstva je nadaljevanje dialoga tudi edina prava pot do sprejemljivih rešitev za vse socialne partnerje.

Hkrati pa ministrstvo znova poudarja, da bo treba vprašanja, ki se tičejo racionalizacij in optimizacij energetskih družb, kar lahko neposredno vpliva na pravice delavcev, reševati v dialogu z delodajalci. Vlada v tem primeru namreč nima nobenih pristojnosti odločanja, saj so za vodenje družb odgovorna poslovodstva. (bj)

povzeto po sporočilu za javnost
O avtorju