Gibanje cene elektrike za dan vnaprej (modra črta), ponedeljek 28.04.2025; Vir: BSP Southpool
Evropa, z njo pa tudi Slovenija, se zaradi razmaha obnovljivih virov električne energije vse pogosteje sooča z negativnimi cenami električne energije. Te so posledica dejstva, da je elektrike ob visoki proizvodnji iz sončnih in vetrnih elektrarn ter nizkem odjemu iz omrežja pogosto več od potreb. Med sončnimi konci tedna v toplejšem delu leta so negativne borzne cene čez dan že skoraj pravilo. Začenjajo pa se pojavljati že tudi med delovnimi dnevi.
Poznajo se počitnice
Cene za dan vnaprej na slovenski elektroenergetski borzi BSP Southpool bodo danes med 11. in 16. uro negativne. Najnižje bodo segle med 14. in 15. uro, ko bo cena znašala -6,18 evra/MWh. Pomemben razlog je seveda v tem, da gre za prvomajski teden, ko so na vrsti šolske počitnice in se številni odpravijo na dopust, gospodarska aktivnost pa temu primerno upade. Izlet v negativno stran bo danes sicer precej manjši, kot je bil včeraj - med 13. in 14. uro v nedeljo je bila borzna cena elektrike na BSP Southpool -104 evra za MWh.
"Pojav bo vse manj poseben"
"Gotovo se negativne cene redkeje pojavljajo na delovne dni kot ob koncih tedna, bo pa ta pojav tudi med tednom postajal vse manj poseben," nam je povedal Aleš Donko, pomočnik direktorja za obratovanje pri sistemskem operaterju slovenskega omrežja ELES. "Lani smo imeli v celotnem letu v Sloveniji 219 ur, ko so bile cene negativne. Letos smo že pri številki 72, pa smo šele vstopili v 'kritično obdobje'."
Cel teden negativnih cen
Da se bo treba na negativne cene navaditi tudi med delovnimi dnevi, nazorno kaže primer Portugalske in Španije. Po podatkih analitske družbe AleaSoft so namreč v tretjem tednu aprila na borznih trgih obeh držav cene za dan vnaprej prav vsak dan v tednu segle tudi do negativnih vrednosti.