Pripravljen je nov tematsko zožen posvetovalni dokument o uvedbi vloge (neodvisnega) agregatorja.
Agencija za energijo v sodelovanju z družbami Borzen, ELES, SODO ter
elektrodistribucijskimi podjetji Elektro Celje, Elektro Gorenjska, Elektro
Ljubljana, Elektro Maribor in Elektro Primorska nadaljuje javno posvetovanje o vzpostavitvi trga s prožnostjo aktivnega odjema v Sloveniji. S sodelovanjem teh družb pri pripravi posvetovalnega dokumenta je agencija zainteresirani javnosti zagotovila globlji vpogled v procese, povezane z izvajanjem vloge agregatorja.
Pripravili in objavili so nov tematski zožen posvetovalni dokument, ki se osredotoča na problematiko uvedbe vloge (neodvisnega) agregatorja na trg in s to novo ključno vlogo povezanimi funkcijami, vlogami in odgovornostmi. Posvetovalni dokument opisuje aktualne vidike vpliva (neodvisnega) agregatorja v primerih uporabe, in sicer umestitev na organiziran trg oziroma bilančno shemo v smislu razmerja z dobaviteljem in drugimi udeleženci ter korekcijo izračuna obračunske moči na ravni posameznega odjemalca, ki sodeluje pri zagotavljanju sistemskih storitev. Obravnava tudi koncept deljene pripadnosti, problematiko določanja količine realizacije pri aktivaciji prožnosti ter različne vidike obveščanja ter izmenjave podatkov, vključno s potencialno novo entiteto na trgu, to je Register prožnosti.
Dokument za celostno obravnavo problematike vključuje tudi rezultate
razvojno-raziskovalnih aktivnosti ter izpostavlja izbrane izkušnje in primere dobre prakse pri uvajanju različnih konceptov na področju EU. V pripravo posvetovalnega dokumenta so bili vključeni tudi predstavniki MzI, ki aktivno sodelujejo pri implementaciji svežnja Čista energija za vse Evropejce.
Temeljni cilj posvetovanja je pridobiti mnenje vseh deležnikov, ki jih obravnavana problematika zadeva: tržnih udeležencev, ponudnikov energetskih storitev, poslovnih subjektov, ki razvijajo ali nudijo IT rešitve oziroma storitve za podporo zadevnim poslovnim procesom na nacionalni in regionalni ravni ali ravni EU, znanstvenikov in raziskovalcev, posameznikov in drugih zainteresiranih javnosti. Pričakujejo čim večji odziv tržnih udeležencev, ki že delujejo na trgih električne energije oziroma trgih prožnosti v Sloveniji ali načrtujejo vstop na te trge (dobavitelji-agregatorji, potencialni neodvisni agregatorji, ponudniki energetskih storitev in drugi).
Rezultati posvetovanja bodo tako odlična podporna strokovna podlaga za implementacijo svežnja Čista energija za vse Evropejce v Sloveniji na različnih ravneh, tako na ravni primarne kakor tudi sekundarne zakonodaje. Sekundarni cilj pa je pridobiti povratno informacijo o uporabnosti določenih dobrih praks v EU in rešitev projekta INTERFACE, povezanih z uvajanjem koncepta agregacije za potrebe aplikacije v Sloveniji.
Kot poudarjajo, bo uvajanje vloge neodvisnega agregatorja pomembno zaznamovalo razvoj trgov z električno energijo z vidika integracije prožnosti in bo imelo precejšnji vpliv na različne poslovne procese ter delovanje tržnih udeležencev. Posvetovanje je zato odlična priložnost, da oblikujejo čim bolj usklajeno izhodišče za implementacijo optimalne normativne ureditve, na podlagi katere bo mogoče izvajanje vloge agregatorja, ki je ključna za krepitev vloge aktivnega odjema. Zato si želijo čim večjega odziva vseh zainteresiranih javnosti in jih vabijo, da svoje mnenje Agenciji za energijo posredujejo do vključno 26. junija.
Več informacij na spletni strani Agencije za energijo.