Kaj je pokazala razprava na konferenci Združenja slovenske fotovoltaične industrije (ZSFI), ki je pred dnevi potekala v Celju?
Po končani konferenci ZSFI smo za strokovno mnenje zaprosili direktorja Agencije za prestrukturiranje energetike (ApE) Franka Nemaca. Po njegovih besedah je naslov konference »Stanje na področju sončnih elektrarn in njihova prihodnost« veliko obetal in na strokovno srečanje privabil izjemno število zainteresiranih, vendar pa o prihodnosti skorajda ni bilo govora.
Dolg kar 900 milijonov evrov!
»Na konferenci smo nekaj slišali o stanju na področju sončnih elektrarn, o prihodnosti pa praktično nič. Odgovorni za vodenje politike na področju OVE so bili dolžni pravočasno zniževati zagotovljene odkupne cene za sončne elektrarne. Na to sem jih neposredno in javno pozival, pa tega niso storili, zato se je razbohotila izgradnja sončnih elektrarn. Kot je na konferenci dejal državni sekretar na MZIP mag. Bojan Kumer, smo na področju sončnih elektrarn že napravili dolg v višini 60 milijonov na leto, v 15 letih pa v višini 900 milijonov evrov. S to vsoto smo zadolžili uporabnike električne energije. Ker se je to dogajalo v minulih letih, se natanko ve, katere institucije in kdo v njih je nevestno in nestrokovno opravljal svoje delo in zadolžil nas uporabnike električne energije. Če sem prav razumel državnega sekretarja, se s to preteklostjo, ki je za 15 let zabetonirana prihodnost, ne nameravajo ukvarjati,« je povedal Nemac.
Kaj se bo zgodilo v prihodnosti?
Kot je nadalje dejal direktor ApE, bodo odkupne cene za sončne elektrarne iz 291 evrov/MWh, ki so veljale za prvo polletje 2012, padle v decembru 2013 na 118 evrov/MWh. »Gre za izjemno velik padec, ki bi ga katerakoli dejavnost lahko prenesla brez pretresov. Investiranje v sončne elektrarne je v prvem polletju že padlo na okoli 10 odstotkov tistega iz leta 2012 in bo še naprej padalo, ker zagotovljene odkupne cene padajo za 2 odstotka na mesec. Tudi, če izgradnja novih sončnih elektrarn pade na nič, nismo rešili problema dolga v višini 900 milijonov evrov. V takšnih razmerah novi Energetski zakon vpeljuje še letne razpise, neko dodatno birokracijo, ki bo od investitorjev zahtevala veliko dela in ne bo dala nobenih praktičnih učinkov,« je pojasnil Nemac.
Letni razpisi Agencije za energijo ne bodo nič pomagali
In če se mimogrede ozremo še na druge obnovljive vire energije? »Za vsak OVE in za soproizvodnjo z visokim izkoristkom se lahko pogleda, kakšna je investicijska dejavnost in temu primerno prilagajajo odkupne cene. Bum smo imeli na sončnih elektrarnah in ga ukrotili, pri bioplinarnah in zadnji čas na soproizvodnji. Na ostalih OVE investicijske pobude ni, zato nam letni razpisi Agencije za energijo ne bodo prav nič pomagali. Velike hidroelektrarne, še posebej pa male ni možno vključiti v prostor in pridobiti gradbena dovoljenja, ravno tako za vetrne elektrarne. Potrebno je najprej odpraviti ovire in potem razmišljati o letnih razpisih, kjer se bodo izbirali projekti z najnižjo proizvodno ceno,« je bil kritičen Nemac.
ApE predlaga ustreznejše spodbujanje SE
In kakšna je v tem primeru najustreznejša rešitev? »Če se sončne elektrarne še vedno prehitro gradijo, naj država še bolj zniža odkupne cene. To je ukrep, ki vodi h konkurenčnosti, ne pa birokratizacija pridobivanja pravic za izgradnjo sončnih elektrarn! Z zniževanjem cen bomo postopno dosegli konkurenčnost s klasičnimi viri energije, ne z birokracijo. Naj država razmisli o stroškovno nevtralnem spodbujanju sončnih elektrarn (brez sistema zagotovljenih odkupnih cen), ki so pretežno namenjene lastni rabi električne energije po sistemu »Net Metering« z enim dvosmernim električnim števcem,« je predlagal Nemac.
Spodbude brez lastne proizvodne opreme neupravičene
Ob tem je direktor ApE ponovno poudaril tisto, na kar je doslej v javnosti že večkrat poudaril, pa ga po njegovih besedah nihče ne sliši in ne upošteva, ker smo sektorsko urejeni in nihče ni odgovoren za celovito sliko. »Energetika preko sistema zagotovljenih cen spodbuja izgradnjo objektov na OVE ter preko Ekološkega sklada in velikih energetskih podjetij učinkovito rabo energije in racionalnejšo proizvodnjo toplote. Vendar pa gospodarstvo od tega nič nima oz. zelo malo, ker opremo za vse te ukrepe pretežno uvažamo. Dokler nismo sposobni z učinkovito rabo energije (URE) in z obnovljivimi viri energije (OVE) zagnati slovenskega gospodarstva, so spodbude, s katerimi preko mesečnih računov obremenjujemo gospodinjstva in industrijo, neupravičene,« je še poudaril Nemac.
Miro Jakomin