V Bruslju je v sredo potekal 3. vrh o zeleni rasti.
Srečanje, katerega pobudnik je bil državni sekretar Velike Britanije za energijo in podnebne spremembe Edward Davey, je bilo namenjeno razpravi o podnebnih in energetskih politikah do leta 2030, viziji EU glede prehoda v nizkoogljično gospodarstvo ter prihodnjim prizadevanjem za doseganje mednarodnega podnebnega sporazuma v okviru podnebne konvencije (UNFCCC). Srečanje je bilo namenjeno tudi pozivu novi sestavi Evropske komisije, da podnebna prizadevanja ohrani kot svojo prioriteto.
Vrha se je udeležila tudi državna sekretarka na Ministrstvu za okolje in prostor mag. Tanja Bogataj in s svojim prispevkom sodelovala v panelu, ki je bil namenjen razpravi o pomenu zmanjševanja emisij in prehodu v nizkoogljično gospodarstvo za krepitev konkurenčnosti gospodarstva. V svojem govoru se je pridružila ostalim govorcem, ki so poudarili, da je treba preseči obstoječi model rasti, ki temelji na rabi neomejenih količin virov ter se postopno preusmeriti v ozelenitev vseh gospodarskih dejavnosti, kar predstavlja temelje za zeleno rast. Za slednje pa bodo potrebne strukturne spremembe in strateški pristop. Zato je poudarila pomen sprejetega dogovora o podnebnih in energetskih ciljih EU do leta 2030 na zasedanju Evropskega sveta, ki bo potekalo prihodnji teden.
Dogovor o ciljih EU do leta 2030 je pomemben tako z vidika mednarodnega podnebnega pogajalskega procesa, ki se mora zaključiti s sklenitvijo globalnega dogovora v Parizu naslednje leto, kot z vidika dolgoročne predvidljivost in stabilnosti za zagotavljanje konkurenčnosti evropskega gospodarstva pri usmerjanju prehoda v zeleno gospodarstvo, z ustvarjanjem pogojev za zeleno rast in zelena delovna mesta.
Na konferenci so, poleg ostalih deležnikov in predstavnikov držav iz skupine za zeleno rast, sodelovali tudi predstavniki industrije in podjetij, ki se povezujejo v okviru platforme za zeleno rast, ter predstavniki Evropskega parlamenta. (pb)