Osnutek desetletnega razvojnega načrta omrežja (TYNDP) ENTSO-E prikazuje strateške naložbe v električno infrastrukturo, ki zagotavljajo, da lahko evropski energetski sistem doseže energetske in podnebne cilje EU in držav članic za leta 2030, 2040 in 2050, hkrati pa zagotavlja pozitiven učinek na stroške sistema.
V skladu z uredbo TEN-E novi TYNDP orisuje nadaljnje naložbe v evropski elektroenergetski sistem, ki bi zmanjšale skupne stroške sistema. Poročilo navaja, da bi do leta 2040 za dosego zadanega cilja zadoščalo 108 GW dodatnih čezmejnih zmogljivosti. Vsak evro, vložen v elektroenergetsko infrastrukturo, pomeni več kot dva evra prihranka pri sistemskih stroških. Do leta 2050 bi bilo ekonomsko učinkovitih dodatnih 224 GW zmogljivosti čezmejnega prenosnega omrežja in 540 GW skladiščnih zmogljivosti. Te naložbe so bistvenega pomena za podporo energetskega prehoda na nizkoogljični energetski sistem, ki krepi varnost in konkurenčnost Evrope.
Poročilo opredeljuje tudi ključne izzive, vključno z dolgotrajnimi postopki pridobivanja dovoljenj in potrebo po prožnih in učinkovitih dobavnih verigah za izpolnjevanje naraščajočega povpraševanja po omrežnih tehnologijah. Za premagovanje teh izzivov bodo potrebna usklajena prizadevanja vseh zainteresiranih strani, s čimer se bo zagotovila pravočasna izvedba kritičnih infrastrukturnih projektov.
TYNDP prikazuje, da energetski prehod ne potrebuje le več čezmejnih povezav, ampak tudi pospešen razvoj in okrepitev nacionalnih omrežij. TYNDP 2024 vključuje analizo, kako bi 178 projektov prenosa in 33 projektov shranjevanja električne energije prispevalo k pospeševanju energetskega prehoda.
Načrt gradi na nizu zanesljivih večenergijskih scenarijev, ki so bili objavljeni v začetku leta 2024 in jih je uradno odobrila Evropska komisija. Scenariji temeljijo na temeljitem procesu vključevanja deležnikov, vključno z novo referenčno skupino deležnikov, ki deluje od konca leta 2023 in vključuje 25 deležnikov v energetskem sektorju.
Trenutno o TYNDP poteka javno posvetovanje, kar omogoča zainteresiranim stranem, da svoje povratne informacije posredujejo do 14. marca. Končno poročilo bo nato predloženo ACER, Evropski komisiji in državam članicam, ki bodo podale svoje ocene.