Energetika

O sodelovanju javnosti na področju jedrske energije

V Ljubljani je pred dnevi potekala mednarodna konferenca z naslovom »Jedrska energija in participacija javnosti«.
O sodelovanju javnosti na področju jedrske energije

Na dogodku, ki ga je organiziralo društvo Focus, so sodelovali tudi tuji strokovnjaki, in sicer predstavniki francoskega inštituta IRSN, francoske zveze ANCCLI ter organizacije Greenpeace.  

Po sporočilu z Uprave RS za jedrsko varnost je direktor dr. Andrej Stritar s pomočjo video posnetka opisal, kako URSJV informira javnost o zadevah, pomembnih za jedrsko varnost. Poudaril je, da URSJV vsako leto pripravi letno poročilo o jedrski varnosti in varstvu pred ionizirajočimi sevanji, v katerem so podrobno opisani vsi pomembni dogodki s tega področja za minulo leto.

Obveščanje v primeru izrednega dogodka   

»Kadar se pokaže potreba po takojšnjem obveščanju javnosti, je glavni medij URSJV naša spletna stran. Poleg tega se na URSJV trudimo, da takoj oz. v najkrajšem času odgovarjamo na morebitna vprašanja, ki jih zastavijo novinarji ali državljani. V primeru izrednega dogodka je cilj URSJV pripraviti prvo sporočilo za javnost v manj kot 30 minutah in pozneje sproti obveščati o morebitnih spremembah. URSJV je tudi vzpostavila redne polletne sestanke z okoljevarstvenimi organizacijami, na katerih lahko dobijo odgovore na katera koli vprašanja,« je povedal direktor URSJV.  

Dr. Stritar je tudi opisal, kako je URSJV reagirala po prejemu pisma francoskega instituta IRSN januarja letos o potresni problematiki v okolici Krškega. »Zaradi aktualnosti in pomembnosti zadeve smo na URSJV takrat prvič vso dokumentacijo sproti objavljali na posebni spletni strani in se s tem poskušali izogniti očitkom o prikrivanju informacij.«  

Nujna transparentnost in sodelovanje javnosti  

Pogosto se dogaja, da je sodelovanje javnosti pri odločanju o jedrski energiji in jedrski varnosti okrnjeno. Predpogoj za učinkovito sodelovanje javnosti v postopkih odločanja o jedrski energiji in jedrski varnosti je učinkovit dostop do procesov, informacij, znanja in študij. Ravno z namenom, da se osvetli pomen sodelovanja javnosti, obenem pa se predstavijo nekatera jedrska tveganja, ki so prisotna v Sloveniji, je bila pripravljena omenjena konferenca.  

Kot so na konferenci poudarili gostje in udeleženci, sta transparentnost in sodelovanje javnosti nujna pogoja za vzpostavljanje primernega nadzora nad procesi, povezanimi z jedrsko energijo. Udeleženci so problematizirali vprašanje seizmične aktivnosti na območju NEK in s tem povezano potrebo po zagotavljanju sodelovanja javnosti in javnega nadzora. Poudarjeno je bilo, da se lahko odločevalci lotijo vprašanja morebitnega podaljšanja življenjske dobe NEK le ob pogoju, da se zapre vprašanje odlagališča za nizko in srednje aktivne odpadke. (mj)  

Več o tem na http://focus.si/index.php?node=25&id=1373