Energetika

O učinkoviti rabi energije razmišlja vedno več Slovencev

Obeležili smo svetovni dan varčevanja z energijo, ki je namenjen osveščanju o potrebi po zmanjšanju porabe energije z racionalnim in trajnostnim pristopom.
O učinkoviti rabi energije razmišlja vedno več Slovencev

Kot je pokazala zadnja Raziskava energetske učinkovitosti Slovenije (REUS 2017) agencije Informa Echo, ki je bila izvedena v maju 2017 in v kateri je sodelovalo 1015 gospodinjstev, 91 odstotkov gospodinjstev razmišlja o učinkoviti rabi energije, kar je osem odstotkov več kot pri zadnjem merjenju v letu 2015. Glavni razlog pri skoraj polovici anketirancev je znižanje stroškov, trend odgovorov pa kaže tudi, da so gospodinjstva vedno bolj okoljsko osveščena, saj jih skrbi vpliv na okolje. Informacije o učinkoviti rabi energije zanimajo 90 odstotkov gospodinjstev, kar je 13 odstotkov več kot leta 2015. Ljudi najbolj zanimajo informacije o tem, kako privarčevati z električno energijo. Potencial, ki ga učinkovita raba energije predstavlja, je torej izjemno velik in vprašanje je, kdo in kako bo znal to izkoristiti.

Kar 94 odstotkov gospodinjstev išče informacije o učinkoviti rabi energije na spletu. Podatek kaže, da so porabniki tehnološko korak pred ponudniki. Iz 13 odstotkov v letu 2015 na šest odstotkov v letu 2017 se je zmanjšal delež gospodinjstev, ki o rabi energije ne razmišljajo. Ni pa spodbuden podatek, da je neozaveščenih oziroma pasivnih še vedno 23 odstotkov gospodinjstev, kar pomeni, da v zadnji raziskavi ni bistvene spremembe glede na leto 2015.

V raziskavi so gospodinjstva spraševali tudi, kaj razumejo pod pojmom učinkovite rabe energije. Večina slovenskih gospodinjstev (42 odstotkov) pomisli na »varčevanje z energijo« oziroma se strinja s trditvijo »Energije ne trošimo po nepotrebnem, ampak le, ko je to nujno potrebno.« Glede na rezultate raziskave REUS 2015 je upadel delež tistih, ki učinkovito rabo energije povezujejo z varčevanjem z energijo, in sicer iz 60 odstotkov v letu 2015, na 42 odstotkov v letu 2017.
Raziskava kaže, da petina oziroma 20 odstotkov slovenskih gospodinjstev ob pojmu »učinkovita raba energije« pomisli na »stoodstotni ali čim boljši izkoristek energije«, slaba petina (18 odstotkov) pa na »uporabo energetsko varčnih aparatov«. Anketiranci so s tem v zvezi navajali še: »ugašanje luči« (14 odstotkov), »izklapljanje električnih naprav po uporabi« (devet odstotkov), »varčevanje s toplotno energijo pozimi« (osem odstotkov), »uporaba varčnih sijalk« (osem odstotkov), »uporaba aparatov v času nizke tarife« (sedem odstotkov), »varčevanje z vodo« (šest odstotkov), »raba energije iz obnovljivih virov« (šest odstotkov), »uporaba tehnologij in ukrepov, ki zahtevajo manj energije za doseganje enakih ali boljših rezultatov« (šest odstotkov), »dobra izolacija hiše ali strehe« (pet odstotkov), »ločevanje odpadkov« (trije odstotki) in »kakovostna okna in vrata« (dva odstotka).

Vsak odgovor predstavlja določen vidik učinkovite rabe energije. Pri tem je razvidno, da Slovenci vse bolj razumemo bistvo učinkovite rabe energije, ki ne pomeni odrekanja bivalnemu ugodju ampak, da za ugodje, ki ga potrebujemo, ne porabimo več energije in denarja, kot je potrebno. S kombinacijo takšnega pristopa in z uporabo obnovljivih virov energije pa prispevamo k ohranjanju in varovanju okolja na svetovni dan varčevanja z energijo, ki ga obeležujemo že od leta 1998, in preostale dni v letu.

Svetovni dan varčevanja z energijo je priložnost za osveščanje, zato Elektro Ljubljana in Fakulteta za družbene vede danes popoldne v prostorih fakultete pripravljata okroglo mizo z naslovom Gremo na elektriko, na kateri bodo predstavili najnovejše trende na področju e-mobilnosti.

Polona Bahun
O avtorju