Junija bo stekel največji projekt javno-zasebnega partnerstva v Sloveniji na področju energetskega pogodbeništva v slovenskih občinah.
Mestna občina Ljubljana (MOL) in konzorcij družb Petrol in GGE sta podpisala pogodbo za energetsko prenovo javnih stavb v lasti MOL.
Projekt je pripravljen in bo izveden v skladu z določili Operativnega programa Evropske kohezijske politike za obdobje 2014-2020 Ministrstva za infrastrukturo ter vključuje kohezijska sredstva iz finančne perspektive 2014-2020. Prek energetskega pogodbeništva bo celovito ali delno energetsko prenovljenih 49 objektov. Celovita energetska prenova je predvidena v 26 objektih, na ostalih 23 objektih pa je predvidena delna energetska prenova z izvedbo posamičnih ukrepov za energetsko učinkovitejšo rabo energije.
MOL na področju učinkovite rabe energije izvaja projekt energetske prenove občinskih stavb, ki se bo v večjem delu izvajal po modelu javno-zasebnega partnerstva. Zasebni partner investira v energetsko prenovo objekta in zagotavlja določene prihranke ob enakem ali višjem udobju v prostorih, javni partner pa ga s temi prihranki v pogodbeni dobi poplača. Po poteku pogodbenega obdobja vsi prihranki pri stroških za oskrbo z energijo ostanejo javnemu parterju. Zasebni partner bo v času trajanja 15-letne koncesije zagotovil tudi upravljanje in vzdrževanje novo vgrajenih oziroma prenovljenih energetskih naprav ter sistemov.
Za pokrivanje investicije bo zasebnik zagotovil minimalno 51 odstotkov sredstev, do 32 odstotkov predstavljajo sredstva iz kohezijskih skladov, 17 odstotkov zagotovi MOL. Pri objektih, ki bodo celovito energetsko prenovljeni, so predvidena sredstva kohezije v višini 40 odstotkov. Skupni zajamčeni letni prihranek toplotne in električne energije znaša 8.245.534 kWh oziroma nekaj več kot milijon evrov letno, kar pomeni tudi zmanjšanje izpustov toplogrednih plinov v višini 2.956 ton letno.
Celotna investicija prenove znaša 14,94 milijona evrov, pri čemer bo konzorcij družb Petrol in GGE v skladu z dogovorjenim vložil 7,62 milijona evrov, delež evropskih kohezijskih sredstev bo znašal 4,80 milijona evrov, delež MOL pa 2,52 milijona evrov.
Terminski načrt projekta je zastavljen tako, da bo po potrditvi projektne dokumentacije in uvedbi v delo zasebni partner z investicijo začel že junija, zaključek izvedbenih del pa je predviden v roku šestih mesecev do enega leta. Po uspešni primopredaji bo zasebni partner pričel z jamčenjem prihrankov do izteka pogodbene dobe, to je do leta 2032.