Vlada je določila spremembe in dopolnitve Zakona o graditvi objektov ter Zakona o umeščanju prostorskih ureditev državnega pomena v prostor.
Spremembe zakona o graditvi objektov bodo omogočile enostavnejšo, hitrejšo in cenejšo pot do izvedbe gradbene investicije. Spremembe zakona o umeščanju prostorskih ureditev državnega pomena v prostor pa bodo omogočile hitrejše umeščanje prostorskih ureditev z nižjo porabo javnih sredstev. Spremembe in dopolnitve omenjenih zakonov bo DZ obravnaval po nujnem zakonodajnem postopku.
Spremembe zakona o graditvi objektov prinašajo razbremenitev vseh ravni odločanja v postopkih dovoljevanja gradenj, zaradi česar se bodo postopki pocenili in poenostavili. S tem se odpravljajo administrativne ovire, ki so bile pri izvajanju tega zakona zaznane v praksi. Posledično se bodo sprostile investicije, kar predstavlja podlago za zagon določenih gospodarskih panog. Zakon odpravlja obveznost pridobitve projektnih pogojev, ki je po novem prepuščena projektantu. Skrajšujejo se roki za izdajo soglasij, ukinja se možnost prekinitve postopka izdaje gradbenega dovoljenja v primeru izdaje soglasja po preteku roka in določajo se pravila glede sodelovanja stranskih udeležencev v postopku izdaje gradbenega dovoljenja, kar bo pospešilo postopke.
Spremembe zakona o umeščanju prostorskih ureditev državnega pomena v prostor pa bodo prinesle nižjo porabo javnih sredstev ter odpravile določene nejasnosti in nedoslednosti, ki so se pojavile v času izvajanja tega zakona in, ki bodo omogočale skrajšanje postopkov. Cilj tega predloga je dodatna optimizacija že uveljavljenega postopka umeščanja prostorskih ureditev državnega pomena v prostor. S spremembami zakona se bo povečala odgovornost investitorja za pripravo državnega prostorskega načrta, povečala se bo odgovornosti državnih nosilcev urejanja prostora in prišlo bo do racionalizacije postopka celovite presoje vplivov na okolje. Po novem se združuje investicijska in prostorska dokumentacija, ki se tako ne bo več podvajala, ter več različnih in časovno zaporednih vlog občin. Poleg tega novela zakona vsebuje še vrsto manjših sprememb, ki odpravljajo pomanjkljivosti sedanje ureditve ter na ta način pospešujejo pripravo državnih prostorskih načrtov oziroma izvedbo v njem načrtovanih posegov v prostor. (pb)