Cilj javnih posvetovanj je poiskati široko paleto mnenj o tem, v kolikšni meri in kako je treba revidirati ti dve direktivi.
Evropska komisija je začela dve 12-tedenski javni posvetovanji o reviziji direktive o obnovljivi energiji in direktive o energetski učinkovitosti. S tem želi pridobiti široko paleto mnenj o tem, v kolikšni meri in kako je treba ti dve direktivi revidirati. To bo prispevalo k pripravi predlogov komisije v prihodnjem letu.
Evropska komisija je septembra predložila podnebni ciljni načrt za leto 2030, s katerim želi cilj EU zmanjšanja toplogrednih plinov do leta 2030 povečati iz 40 na vsaj 55 odstotkov. Načrt je spremljala celovita ocena učinka, ki kaže, da bodo obnovljivi viri energije in energetska učinkovitost ključni za doseganje tega cilja. Na osnovi ocene bi moral delež energije iz obnovljivih virov za leto 2030 doseči od 38 do 40 odstotkov. Hkrati pa bi moral delež energetske učinkovitosti pri končni porabi energije znašati med 36 in 39 odstotkov in med 39 in 41 odstotkov pri porabi primarne energije.
Poleg tega potencialnega povečanja ambicij bo treba direktivi posodobiti še tako, da bosta upoštevali vrsto drugih evropskih pobud v okviru zelenega dogovora, ki jih je pripravila evropska komisija. To so strategija integracije energetskega sistema, vodikova strategija, strategija prenove stavb in strategija za obnovljive vire energije na morju.
Pri reviziji se bodo upoštevale tudi druge pobude EU na drugih področjih politike, kot so načrt za oživitev Evrope, strategija EU za biotsko raznovrstnost do leta 2030 in akcijski načrt za krožno gospodarstvo.
Javni posvetovanji, ki bosta potekali do 9. februarja, sledita javnim posvetovanjem o spremembah drugih zakonov EU, povezanih z omejevanjem emisij v EU, ki so stekla pretekli teden. Gre za direktivo EU o sistemu EU ETS, uredbo o porazdelitvi napora, uredbo o rabi zemljišč, spremembo rabe zemljišč in gozdarstvo ter uredbo o emisijah CO2 za avtomobile in lahka dostavna vozila.