V okviru konference o konceptu pametnih vasi, ki se je odvijala na Bledu, so slovesno zagnali tudi globalno platformo SunContract. Platforma je osnovana na blockchain tehnologiji, z njo pa se odpirajo popolnoma nove opcije in storitve na trgu, je poudaril direktor platforme Gregor Novak. Ta bo povezala proizvajalce in porabnike električne energije ter ustvarila trg, na katerem si bodo lahko udeleženci izmenjevali električno energijo in trgovali med seboj brez posrednika (peer to peer). SunContract platforma tako daje moč posameznikom, ki lahko prosto kupujejo, prodajajo, trgujejo z elektriko ali jo izmenjujejo po ceni, ki jo predhodno določijo. Platformo pa nameravajo v prihodnje ponudili tudi na tuje trge.
Kot je še dejal Gregor Novak, tega, da se boš o vsem odločil sam, v zgodovini še nismo doživeli. Razvoj tega poslovnega modela, sovpada z razvojem in naraščanjem obnovljivih virov energije oziroma procesi decentralizacije energetske oskrbe. Po drugi strani pa se je tehnologija veriženja podatkovnih blokov pokazala kot idealna za razvoj novih poslovnih modelov tudi v energetiki. Trenutno še največ omejitev postavlja zakonodaja, zato si skupaj z drugimi prizadevajo za ustrezne dopolnitve in spremembe, ki bi omogočile nadaljnji razvoj novih poslovnih modelov. Kljub temu pa smo, po njegovem mnenju, vsi na vrsti, da naredimo naslednji korak, stvari vzamemo v svoje roke in postanemo samooskrbni.
Dogodek je pospremila tudi evropska komisarka za promet Violeta Bulc, ki je ob tej priložnosti spregovorila o tem, kakšne spremembe blockchain tehnologija prinaša v promet. Tehnologijo vidi kot ključni trend prihodnosti z velikim potencialom, zato v EU razvoj na tem področju podrobno spremljajo že nekaj let. To dokazuje tudi podatek, da je Evropska komisija za projekte, ki podpirajo blockchain tehnologijo, že namenila 83 milijonov evrov, do leta 2020 pa naj bi za te projekte namenila še dodatnih 340 milijonov evrov. Ob tem je izpostavila potrebo po skupni evropski zakonodaji, ki bo odpravila ovire, s katerimi se trenutno srečujejo, in ne nazadnje ustvarila nove priložnosti.
Da se Slovenija na področju blockchain tehnologij uvršča zelo visoko in s tem dokazuje, da tudi majhne države EU prispevajo veliko, je poudaril evropski poslanec Franc Bogovič. Po njegovem mnenju veliko dela sedaj čaka politiko, da najde način, kako regulirati to področje, da bodo ljudje bolje živeli in bo posel cvetel.
Tudi državni sekretar Tadej Slapnik je poudaril, da sta regulacija in sodelovanje na tem področju še kako pomembna, zato mora vlada to tehnologijo razumeti, slediti in jo podpirati. Kot je še povedal, z zagonom platforme teorijo vidimo tudi v realnosti, ki je zaradi uspešnih podjetij, še toliko bolj obetajoča.