Energetika

Obetajo se novi okviri evropske energetske politike

Evropska komisija je objavila Zeleno knjigo, s katero odpira javno posvetovanje o novih okvirih podnebne in energetske politike za obdobje do leta 2030.
Obetajo se novi okviri evropske energetske politike
Zelena knjiga odpira vrsto vprašanj v zvezi s podnebnimi in energetskimi cilji, ki bi jih bilo treba določiti za obdobje do leta 2030, doseganjem skladnosti med različnimi instrumenti politike, vlogo energetskega sistema v konkurenčnosti EU ter upoštevanjem različnih zmogljivosti držav članic za ukrepanje. Komisija namerava novi okvir podnebne in energetske politike EU, ki ga bo pripravila na osnovi mnenj držav članic, evropskih institucij in zainteresiranih skupin, predložiti do konca tega leta. Javno posvetovanje pa bo potekalo do 2. julija
In zakaj je po mnenju komisije pomembno, da čim prej dosežemo soglasje o okvirih podnebne in energetske politike tudi po letu 2020. Kot poudarjajo, vlagatelji v energetsko infrastrukturo zaradi dolgih naložbenih ciklov potrebujejo dolgoročnejše zagotovilo glede nadaljnjih ciljev in politik, ki bodo veljale. Drugič, pojasnitev ciljev za leto 2030 bo prispevalo h konkurenčnejšemu gospodarstvu in zanesljivejšemu energetskemu sistemu z ustvarjanjem več povpraševanja po učinkovitih in nizkoogljičnih tehnologijah ter s spodbujanjem raziskav, razvoja in inovacij, ki lahko ustvarijo nove možnosti za rast in delovna mesta. Prav tako pa se mora EU jasno opredeliti do lastnih ambicij za leto 2030, da se bo tako lahko dejavno dogovarjala z drugimi državami o novem mednarodnem sporazumu o podnebnih spremembah, ki naj bi ga sprejeli do konca leta 2015.
Evropska komisija je sicer v okviru prizadevanj za povečanje deleža obnovljivih virov energije sprejela tudi poročilo, ki ocenjuje napredek držav članic pri doseganju ciljev s področja obnovljivih virov energije do leta 2020 ter obravnava trajnostni sistem biogoriv in tekočih biogoriv, ki se uporabljajo v EU. Iz njega izhaja, da je sedanji okvir o doseganju 20-odstotnega deleža v porabi energije s pravno zavezujočimi cilji vplival na močno rast sektorja obnovljive energije do leta 2010. Tako je bil delež obnovljivih virov energije v porabi EU do leta 2010 že 12,7-odstoten, kar z drugimi besedami pomeni, da smo za zdaj na dobri poti, da zastavljene cilje na tem področju ob dodatnih spodbujevalnih ukrepih do leta 2020 tudi dosežemo. Iz omenjenega poročila še izhaja, da je v energetski porabi Slovenije delež obnovljive energije leta 2010 znašal 19,9 odstotka. Kot je znano pa je posamični ciljni delež za Slovenijo za leto 2020 25 odstotkov.(bj)
Brane Janjič
O avtorju